Karolínin blogLetom karolíniným svetom

Ak trápi vašich blízkych inkontinencia, hovorte o nej

Publikované 15.01.2017 v 09:18 v kategórii Zdravie a rodina, prečítané: 181x

Starostlivosť o seniorov s inkontinenciou dnes ešte stále patrí tak trošku k tabuizovaným témam. Tak som sa rozhodla, že tejto téme venujem zopár riadkov. Nech aj mojim pričinením začneme tento problém vnímať ako niečo, čo skrátka patrí k životu. Je to téma, za ktorú sa netreba hanbiť a určite o nej treba viac hovoriť.

O probléme je treba hovoriť

Spočiatku som aj ja bola voči venovaniu pozornosti inkontinencii zdržanlivá. Tento problém sa týkal (a týka) aj jednej mojej blízkej osoby, u ktorej je inkontinencia jedným z faktorov, ktorý sa proste pri starnutí organizmu dostaví.


Keď som navštívila gynekológa počas pravidelnej preventívnej prehliadky, v čakárni mojej pozornosti neunikli letáky zaoberajúce sa práve inkontinenciou. A táto starostlivosť o seniorov s inkontinenciou bola v jednom z nich popísaná celkom detailne. Preto ma to zaujalo a rozhodla som sa, že podľa inštrukcií si objednám vzorky plienok zadarmo a že spolu tento problém s mojou blízkou osobou začneme otvorene riešiť.


Začali sme o tom spolu hovoriť, vyskúšali sme plienkové nohavičky pre seniorov, ktoré mi prišli poštou a odvtedy sa nám obom tak trochu uľavilo. Ja som mala dobrý pocit z pomoci a moja priateľka bola zase pokojnejšia, keď sa naučila s inkontinenciou žiť v pohode.


Plienkové nohavičky pre seniorov odporučil aj lekár

Po nesmelom úvode sme sa spoločne vybrali na urológiu, kde sme sa k inkontinencii „priznali“. A nebolo to nič strašné. Žiadna hanba a mne sa opäť trošku uľavilo. Lekár nám povedal, že plienkové nohavičky pre seniorov sú produkt, ktorý skrátka patrí k životu niektorých seniorov a niekedy ho potrebujú aj mladí ľudia, ktorí prekonali nejakú operáciu alebo majú inú príčinu. Sám priznal, že dnes stále starostlivosť o seniorov s inkontinenciou patrí k témam, o ktorých sa príliš nehovorí a zostáva zatvorená doma. A je to škoda.


Inkontinencia nie je dôvod na to, aby sa človek za seba hanbil. Pán doktor bol dokonca taký zlatý, že nám dal nejaké ďalšie vzorky plienok zadarmo, aby sme vyskúšali, ktoré nám budú najviac vyhovovať. Každý človek s inkontinenciou si totiž vyžaduje individuálny prístup.


Správna starostlivosť uľahčí život všetkým

Kým som sa začala problému inkontinencie venovať a riešiť ho s dotknutou osobou z môjho okolia, bolo súčasťou bežného dňa pár nepríjemných momentov so spodným prádlom od moču. A keď boli horšie dni, tak sa nejaká tá škvrnka našla aj na posteľnom prádle.


Preto prízvukujem všetkým, ktorí sa boja alebo hanbia o inkontinencii svojich blízkych hovoriť, zahoďte obavy a riešte tento problém. Ak sa zodpovedná starostlivosť o seniorov s inkontinenciou stane bežnou súčasťou života ľudí, ktorých sa to týka, bude všetko o kúsok jednoduchšie. O tom som sa presvedčila sama.


Po tom, ako sme vyskúšali vzorky plienok zadarmo sme si objednali tie plienkové nohavičky pre seniorov, ktoré svojimi absorbčnými a tvarovými vlastnosťami najviac vyhovovali našim potrebám. Spravte to aj vy. Objednajte si vzorky plienok zadarmo a sami zistíte, čo je to pravé orechové.


Tak ako som to zistila ja, tak na to prídete aj vy - je jednoduchšie vyhadzovať použité plienkové nohavičky pre seniorov ako neustále prať spodné a posteľné prádlo a tváriť sa pri tom, že sa nič nedeje, len aby ste nevystavili vašu blízku osobu pocitu hanby. Som spokojná, pretože ako mne, tak aj pár ľuďom okolo mňa, ktorých sa starostlivosť o seniorov s inkontinenciou týka som týmto maličkým počiatočným krokom veľmi pomohla.


Prečo sú plienkové nohavičky dobrý nápad

Tí, ktorí sa starajú o svojich blízkych trpiacich inkontinenciou, mi dajú určite za pravdu, že bez plienkových nohavičiek to je naozaj nepríjemný problém. A tí, ktorí už plienkové nohavičky pre seniorov vyskúšali mi zase potvrdia, že mnohé sa zmenilo k lepšiemu. Aspoň, pokiaľ ide o komfort.


Dnešné produkty, ktoré sú určené na starostlivosť o seniorov s inkontinenciou sú veľmi ľahko použiteľné, dobre sa s nimi pracuje a hlavne zabezpečia to, aby nepríjemné vonkajšie prejavy, ktoré sa s inkontinenciou spájajú navždy zmizli. Mňa sa to bohužiaľ týka už len menšou prácou s prádlom - v mojom prípade totiž hovorím o imobilnom pacientovi.


Ale ak ste vy alebo váš blízky mobilným pacientom, ktorý inkontinenciou trpí, máte o dôvod viac, prečo sa rozhodnúť pre plienkové nohavičky pre seniorov. Už žiadne starosti o to, čo ak sa prihodí nejaká nehoda a niekto to na mne zbadá. Môžete chodiť na nákupy, lekárovi, na návštevy bez akýchkoľvek obáv, že by vám inkontinencia spôsobila nejaké viditeľné „spoločenské problémy“.


Nebudete vyzerať ako chodiace batoľa

To bolo prvé, čo napadlo aj mne. Dospelý človek predsa neopustí svoj domov s pocitom, že bude pred ostatnými vyzerať ako batoľa. Okrem jednoduchosti použitia a funkčnej pomoci majú plienkové nohavičky pre seniorov aj tú výhodu, že sú vo väčšine prípadov navrhnuté tak, aby neboli pod oblečením vôbec alebo len veľmi ťažko vidieť.


Predtým ako investujete do konkrétneho typu dávam opäť do pozornosti vzorky plienok zadarmo, ktoré nájdete buď u lekára alebo aj na internete. Vyskúšate si, čo je pre vás najlepšie a to začnete používať. A myslím si, že nájdete aj také, s ktorými nebude hanba promenádovať sa po pešej zóne počas slnečného popoludnia.


Pár slov na záver

Ešte raz, ak patríte k ľuďom, ktorých sa dotýka alebo by sa mala dotýkať starostlivosť o seniorov s inkontinenciou, prestaňte vnímať toto slovné spojenie ako niečo, čo treba skrývať. Tým sa nič nevyrieši. Ak vás inkontinencia vašich blízkych trápi tak, ako trápila mňa, prečítajte si o nej na internete, porozprávajte sa s lekárom a začnite problém riešiť.

Lekár vám môže dokonca pomôcť znížiť intenzitu prejavov. Ale hlavne vám poradí a pomôže pri výbere tých správnych nohavičiek. Plienkové nohavičky pre seniorov predstavujú naozaj to najmenej, čo môžete spraviť pre úsmev vás a vašich blízkych.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?