Karolínin blogLetom karolíniným svetom

Ako som dostala za úlohu vybaviť zdravotné poistenie pre cudzincov

Publikované 11.07.2018 v 00:00 v kategórii S rodinou na cestách, prečítané: 5x

Nemyslite si, že keď sú prázdniny tak všetci ľudia si rad radom na konci júla vyberajú dovolenky a poďho smerom niekde kde je teplo a more, aby tak zabudli na celoročnú lopoť. Sú zamestnania, ktoré síce taktiež umožňujú podľa zákona svojim zamestnancom v lete dovolenkovať, no zároveň konkrétny termín dovolenky je variabilný, a to v závislosti od rôznych okolností.
Bohužiaľ toto je práve môj prípad. Učím na strednej škole, konkrétne na bilingválnom gymnáziu a či chcem, alebo nechcem, musím si termín letného voľna vybrať až po dohode s našou riaditeľkou. Niekedy mi to vyjde tak ako ostatným mojim kamarátkam inde, no tento rok ako na potvoru som musela svoje plány výraze skorigovať, pretože sa k nám do školy chystá skupina stážistov z Ruska.

Dostala som úlohu zabezpečiť ubytovanie, stravovanie a proste všetky veci tak, aby ich pobyt u nás bol bezproblémový.


Každý ekonomicky aktívny človek musí byť u nás poistený

Okrem iných, rovnako dôležitých maličkostí, musím im pomôcť vybaviť zdravotné poistenie pre cudzincov. Totiž, okrem toho, že v našej škole budú preverovať jazykovú úroveň mojich kolegov, a keďže ruskí lektori túto činnosť nebudú vykonávať z pochopiteľných dôvodov zadarmo, musia byť u nás poistení. Musí ich poistiť ten, ktorý ich zamestnáva a ktorý im za pracovnú činnosť platí, a tým je naša škola.

No a navyše, nie vždy sa budeme všetci potiť v učebni. Je naplánovaná aj okružná jazda Slovenskom, takže už len z tohto pohľadu je otázka poistenia namieste.

Spočiatku som sa obávala, ako to celé zvládnem, no niečo mi vravelo, že najlepšie bude ak sa obrátim rovno poisťovňu s ktorou má naša škola dobré skúsenosti. Zdvihla som preto telefón a dohodla si stretnutie v poisťovni. Nakoniec sa ukázalo, že som spravila dobre, pretože nešlo o žiadnu maličkosť. Posedeli sme so zamestnankyňou poisťovne dlhú dobu a poviem vám, oplatilo sa. Zo stretnutia som odchádzala nadmieru spokojná a istá, že danú úlohu zvládnem. Pred spaním som si napísala všetko potrebné na papier a na druhý deň som zašla za našou riaditeľkou s tým, čo som zistila.


Aký je praktický prínos verejného a komerčného poistenia

V skratke asi takto. Každý cudzinec ekonomicky činný na našom území musí byť zo zákona poistení v niektorej z našich verejných zdravotných poisťovní. A to do troch dní od príchodu na naše územie. Keď sa myslí každý, tak každý. Riaditeľ spoločnosti, zamestnanci, študenti, majitelia športových klubov, športovci, a aj spomínaní naši lektori. Poistenie sa vzťahuje aj na ich rodinných príslušníkov.

Tento krok je skrátka povinnosť, a to nemá zmysel diskutovať Čo však stojí za diskusiu, za uváženie je, či by nebolo vhodné sa cudzincom vhodné aj pripoistiť v niektorej z našich komerčných poisťovní. Poznáte to. Európsky zdravotný preukaz postačuje zvyčajne len na ošetrenie v štátnych zdravotníckych zariadeniach a aj to iba v rozsahu tých najnutnejších úkonov. Nedajbože, keby sa cestou po Slovensku niečo prihodilo ruským lektorom. Jednak, že by sme si to my všetci do smrti vyčítali a zároveň by ich povinné poistenie ani z ďaleka nepostačovalo na kompletnú lekársku starostlivosť a to nehovoriac o dobe rekonvalescencie.


Niekedy sú od povinnosti zdravotného poistenia oslobodení

To by sa naši drahí kolegovia asi nedoplatili, ak by náhodou došlo k nebodaj nejakému úrazu. Preto by sme im mali odporučiť aj komerčné pripoistenie pre každý prípad. To pokryje akékoľvek náklady na zdravotnícku starostlivosť nech sa stane čokoľvek.

Od toho základného ošetrenia, cez náročnejšie zákroky ako je ošetrenie na mieste napríklad v prípade zlomeniny, až po operačné náklady a prevoz do domovskej krajiny. Alebo ak ich náhle počas výučby prepadne akútna bolesť zubov, bezodkladne budú ošetrení v hocijakej zubnej ambulancii bez prieťahov. Komerčné pripoistenie pamätá aj pomoc tlmočníka pri vybavovaní formalít a dokonca aj prevoz telesných pozostatkov, pretože práve tie bývajú mimoriadne nákladné.

Sú prípady kedy by cudzinci nemuseli byť poistení u nás. Bolo by to počas ich krátkodobého, prípadne dlhodobého pobytu s tým, že by u nás nevykonávali žiadnu spomínanú ekonomickú aktivitu. To znamená, že by u nás dovolenkovali a opakovane sa za týmto účelom sa k nám vracali. Ráta sa aj stáž, ale opäť, bez toho, aby boli v hre finančné prostriedky.


Virtuálna kalkulačka je výdatným pomocníkom

Riaditeľka pozorne počúvala a predbežne mi dala súhlas, aby som v tomto smere mohla začať konať. Akonáhle naši hostia prídu, musím ich príslušne inštruovať aby sme to do tých troch dní stihli. V tom by nám mohla pomôcť služba online poistenie a virtuálna kalkulačka, ktorú majú na svojej internetovej stránke umiestnené snáď už všetky poisťovne. Po zadaní všetkých potrebných vstupných parametrov kalkulačka vypočíta konečnú poistnú sumu. Suma je orientačná samozrejme a až po zaslaní údajov do poisťovne mi príde vyrozumenie, či je reálna, alebo je treba niečo ešte doladiť.

V každom ohľade mi kalkulačka veľmi pomôže, pretože mi poskytne obraz o tom, čo poistenie cudzincov u nás stojí. A súčasne si tak dokážem porovnať ceny poistenia s ostatnými poisťovňami.


Sčítané a podčiarknuté z mojej strany misia splnená. Už len počkať na príchod našich kolegov z Ruska a dotiahnuť nielen poistenie ale akékoľvek potrebné veci dokonca.

="ltr">

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?