Karolínin blogLetom karolíniným svetom

Ako zariadiť starú kuchyňu

Publikované 13.09.2016 v 09:06 v kategórii Bývanie a domácnosť, prečítané: 305x

Je aj pre vás prvý september ešte stále začiatkom niečoho nového? Zo školy som už síce pár rokov preč, ale aj tak mám stále začiatkom septembra pocit, že sa začína niečo nové a ja by som to mala nejako reflektovať. Obvykle sa to týka obmeny šatníka, ale minulý rok to bolo všetko úplne inak...
Ako zariadiť starú kuchyňu

Veľké zmeny

Pred rokom som sa totiž od 1. septembra nasťahovala do svojho nového bytu. Neviete si predstaviť tú radosť a nadšenie! Mala som chuť všetko si zariadiť nanovo, podľa seba, proste si bytík vypiplať, aby bol nádherný, útulný, úžasný... Bohužiaľ, potom som sa vrátila späť na zem, konkrétne do banky, a zistila som, že na veľké a dramatické prestavby a úpravy to skrátka nebude. Takže som začala robiť rozpočty a plány, čo potrebujem urgentne a čo nie je zas až také nutné a môže pár mesiacov či rokov počkať.


Ako dopadla kuchyňa

V prvom momente som chcela celú kuchyňu vyhodiť a prerobiť podľa seba. Bohužiaľ, toto riešenie je krásne, ale aktuálne úplne mimo môjho rozpočtu. Kuchyňa je plne funkčná, a tak jednoducho musím zatnúť zuby a zmieriť sa s tým, že svoju vysnenú modernú bielo-sivú kuchyňu ešte pár rokov mať nebudem. A zvykám si na drevenú. Nie je vyslovene škaredá, ale nie je to môj štýl. Na druhej strane nie je stará a všetko funguje tak, ako má.


Predchádzajúci majitelia v nej nechali všetky spotrebiče, ktoré sú čiastočne vstavané, ale inak si bežné zariadenie zobrali so sebou. Takže kuchyňa bola prázdna a neuvarila by som si v nej ani čaj... Čo si teda v rámci obmedzeného rozpočtu kúpiť, aby som v kuchyni mohla fungovať a zároveň aby som ju prispôsobila čo najviac svojmu vkusu a predstavám?


S čím začať

A opäť prišlo na rad plánovanie a vytváranie zoznamov priorít. Čo treba kúpiť ako prvé a čo počká. V prvej várke som kúpila to najnutnejšie:


Sadu hrncov

Myslím, že ako váš prvý nákup je ideálne vybrať si rovno sadu, kde bývajú obvykle 3-4 hrnce s pokrievkou, 1-2 panvice, prípadne pekáč. V tomto uvaríte prakticky čokoľvek. Neskôr si môžete dokúpiť špecializované jednotlivé kúsky, podľa toho, čo naozaj potrebujete a varíte. Napr. panvicu wok, zapekacie misy a iné.


Základná vec, na ktorú by som si dala pozor, je typ úchytiek. Buď sú umelohmotné, ktoré majú výhodu v tom, že ich môžete chytiť priamo rukou, alebo sú nerezové ako hrniec. Tieto sú počas varenia horúce, ale výhodou je, že ich zase neroztavíte a môžete hrnce dávať aj do rúry. Samozrejme, ak máte indukčnú varnú dosku, musíte riad prispôsobiť, aby sa v ňom dalo variť aj na nej. Ak ste vyberaví, treba myslieť na to, že chcete skombinovať kuchynský riad a doplnky tak, aby spolu ladili.


Sadu tanierov

Myslím, že tu záleží hlavne na vašom osobnom vkuse, či dáte prednosť klasike v okrúhlom tvare, či chcete taniere moderné hranaté alebo extravagantné oválne, či asymetrické. Ak sa rozhodnete pre riad dekorovaný, uistite sa, či môže ísť do umývačky riadu, aby ste neboli po pár umytiach nešťastní, že dekor sa poškodil či úplne zmyl.


Poháre

Vzhľad starej kuchyne sa s citom pre detail osvieži moderným stolovaním a poháre na vodu, čím väčšie tým lepšie, sú presne to čo na začiatok potrebujete. Ja som sa rozhodla pre veľmi jednoduchý moderný dizajn, aby ladili s taniermi. Neskôr som prikúpila poháre na víno.


Príbor

Určite si kúpte aspoň jednu sadu klasického príboru a jednu sadu nožov na rezanie. No a, samozrejme, aspoň jednu varešku a dosku na rezanie.


Šálky

Osobne milujem šálky dostávať a kupovať si ich na rôznych výletoch a dovolenkách. Niekomu viac sedí mať celú sadu rovnakých šálok, ale ja, naopak, preferujem mať každú inú, špeciálnu, s malým príbehom. Takže som si niekoľko šálok priniesla z minulosti a som si istá, že postupne budem ich počet rozširovať. Do nového bytu som si kúpila len jednu, ktorá mi práve pripomína túto udalosť.


Prestieranie na stôl

Konkrétne prestieranie a doplnky na stôl som dosť riešila. Najprv sa mi viac páčil stôl holý. Ale nechcela som povrchovú dosku zničiť. Obrus sa mi zase nehodil do mojej predstavy o kuchyni. Takže som sa rozhodla hľadať určitú formu prestierania a bála som sa, že nájdem len infantilné detské motívy. Bola som milo prekvapená, že ponuka v tomto smere je naozaj široká. A to nielen farbou, ale aj materiálom. Dajú sa nájsť krásne prestierania lykové, látkové, ale aj umývateľné umelohmotné.


Malý trik na doplnenie vybavenia v kuchyni

Veľkou výhodou zariaďovania kuchyne je, že do nej potrebujete pomerne veľa vecí, ktoré však jednotlivo nie sú drahé. A väčšina kamarátov, ktorí vás prídu navštíviť v rámci kolaudačnej party, vám chce nejakú drobnosť priniesť. Zo svojej skúsenosti vám môžem poradiť – nehanbite sa a požiadajte ich o veci do kuchyne. U nás bola spokojnosť na oboch stranách – ja som si podstatne doplnila, čo som potrebovala, a kamaráti a príbuzní boli spokojní, že mi dali niečo praktické, čo mi zároveň spravilo veľkú radosť. Záleží, aký máte vzťah s kamarátmi, ale spokojne si spravte niečo ako zoznam darov, aké sa robia na svadbách. Môžete tam napísať, čo vám chýba, a pridať aj úplne konkrétne odkazy na veci, ktoré ste si vyhliadli, aby vám spolu ladili.


Čo som si vypýtala od kamarátov a príbuzných (či už ku kolaudácii alebo neskôr k sviatkom a Vianociam):


 • sadu 5 ml pohárikov na tvrdý alkohol,

 • sadu soľničky a koreničky vo forme mlynčekov,

 • rukavice na chytanie horúceho riadu (hovoríte im aj vy doma chňapky? Teraz som musela rozmýšľať, ako sa to povie spisovne),

 • misu na ovocie,

 • servírovací tanier na koláče/zákusky/chlebíčky,

 • sadu utierok. Toto znie možno ako zvláštny dar, ale práve utierky mi sami od seba kúpili viacerí ľudia a fakt ma to potešilo,

 • vázu na kvety.


Na čo som zabudla

Priznám sa, že vec, na ktorú som pôvodne zabudla, ale ktorá mi neskôr kuchyňu značne skrášlila, boli kvety. A to nielen tie okrasné izbové rastliny a kvety, ale hlavne bylinky, ktoré sú nielen krásne svieže na pohľad, ale zároveň sa dajú aj prakticky využiť pri varení. Ak nie ste, rovnako ako ja, žiaden veľký záhradník, tak stavte na veľké kvetináče. Drobné špecializované bylinkové kvetináče síce vyzerajú rozkošne, ale hlina v nich rýchlo vyschne, takže ich treba naozaj často a pravidelne polievať. Ak kúpite kvetináč väčší, tak si dlhšie udrží správnu vlahu a nemusíte mu venovať toľko pozornosti. Zároveň sa mi osvedčilo (i keď na to nemám presné vysvetlenie, prečo to tak fungovalo) pestovať bylinky zo semienka. Tie, ktoré som už kúpila vyrastené, mi veľmi rýchlo vyschli a nikdy sa im tak nedarilo...


Ak teda nemáte dostatok prostriedkov na zmenu celej kuchyne, stavte aspoň na zariadenie, ktoré je plne podľa vášho vkusu. Kuchyňu tým aspoň čiastočne zmeníte a budete sa v nej cítiť príjemne.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?