Karolínin blogLetom karolíniným svetom

Bývame bezpečne a ekologicky s vláknocementovou strechou

Publikované 04.12.2017 v 18:41 v kategórii Rodinný dom a záhrada, prečítané: 73x

Či už bývate v byte alebo dome, dáte mi za pravdu, že strecha, ktorá bude pokrývať váš príbytok, by mala byť najmä odolná. Mala by vydržať niekoľko desiatok rokov.

Samozrejme, tí, ktorí bývate v bytovke, sa musíte prispôsobiť rozhodnutiu majiteľa bytového domu alebo sa musíte zhodnúť, ako vaša strecha bude vyzerať. No my, čo obývame dom, musíme spraviť dôležité rozhodnutie, keďže výber strechy je výlučne na nás.


To, akú strechu si vyberiete, ovplyvní aj vašu budúcnosť

Predtým ako sme sa nasťahovali do svojho nového domu, sme museli prejsť množstvom zdanlivo nevyriešiteľných situácií, nervov a hlavne prebdených nocí a dlhých dní, počas ktorých sme úpenlivo pracovali na svojom domčeku. Keďže sme si svoj dom stavali svojpomocne, aj to trvalo, no dočkali sme sa. Počas procesu stavby sme však narazili na rozhodovanie, akú strechu dáme nášmu novému domovu. Ja ako žena som sa vraj nemala do takýchto záležitostí miešať, no ale tí, čo ma poznajú, vedia, že ja si všetko zistím, vyhľadám a nakoniec je po mojom.


Červená strecha

Nestarám sa do vecí, do ktorých ma nič, ale vybrať peknú a zároveň odolnú strechu som chcela pre celú rodinu. Moja prvotná predstava bola, že nič iné ako červená a keramická strecha zo škridiel neexistuje. Opak je však pravdou, aj v tejto oblasti existuje niekoľko možností, z ktorých si je potrebné už len vybrať, veľa informácií som napríklad čerpala z webu creaton.sk.


Eternit z minulosti

A tak som googlila a hľadala, porovnávala a zisťovala. Pozrela som sa aj do histórie, ako si strechy zaobstarávali ľudia v minulosti. Narazila som na pojem eternit. O eternite som sama počula nie veľmi pozitívne veci, avšak chcela som sa presvedčiť.


Strach z eternitu je dnes neopodstatnený

Eternit sa začal na strechy používať začiatkom 20. storočia a využíval sa hlavne pri rekonštrukciách drevených striech. Oproti tým mal niekoľko podstatných výhod. V praxi to znamenalo najmä to, že eternitová strecha sa nemusela takmer vôbec udržiavať, mala dlhú životnosť a, čo bolo najdôležitejšie, nebola horľavá. Keďže mala nízku hmotnosť, tak takéto strechy sa robili hlavne v horách, no po celom území Slovenska sa strechy z eternitu stavali. Ale spomeniem jednu vlastnosť, pre ktorú sa mnohí eternitu obávajú. Totiž v minulosti základ eternitových striech tvoril azbest, ktorý sa neskôr ukázal ako nebezpečný, a preto sa úplne nahradil inou zmesou. Dnes sú eternitové strešné krytiny úplne bezpečné.


Vláknocement

Preto sa väčšina Slovákov vracia k eternitovým strechám. Tie sú v súčasnosti vyrábané z vláken z buničiny a umelých vláken, ktoré sú spojené cementom. Preto som ich aj ja našla pod pojmom vláknocementové dosky alebo maloplošné šablóny.


Vláknocement nielen na streche

Vláknocement má niekoľko dobrých vlastností, ktoré si sami overujeme už piaty rok, čo v dome bývame. Okrem toho, že táto surovina je nehorľavá, je aj mrazuvzdorná, čo nás chráni pred nepriaznivým počasím. Vláknocement má nízku hmotnosť, čo môžete porovnať napríklad s betónom. Dobre zachytáva hluk a teplo, čo sme využili, a tento úžasný materiál sme použili aj na vonkajšie fasády domu.


Tvarovanie zložitejších plôch

Náš domček je maličký, no strecha je šikmo skosená a na poschodí sa nachádzajú podkrovné izby. V jednej je dokonca strešné okno, ktoré však zo strechy takpovediac vystrkuje. Takéto miesta bolo treba pekne „zastrešiť“. A práve tieto maloplošné šablóny sú na to ako stvorené, keďže sa vyrábajú v tvare štvorcov alebo obdĺžnikov a hrany môžu mať ostré, ale aj skosené. Práve to nám pomohlo pri tvarovaní takých zložitých plôch, akými bolo napríklad spomínané strešné okienko.


Moderná strecha

Síce náš dom má „úctyhodných“ 5 rokov, vyzerá mlado a hlavne moderne. Prečo si to myslím? Samozrejme, aj tu sme použili google a hľadali, aké trendy sú spojené so stavbou domu. Aj pri strechách existujú určité trendy, ktoré by ste nemali obísť. Šedé a hnedé odtiene sú v súčasnej architektúre trendy a práve farebná škála, z ktorej si pri vláknocementových strechách môžete vybrať, je ďalšou z výhod. Váš dom tak bude vyzerať jednoducho a zároveň moderne.


Prekrytie šablón musí byť v poriadku

Čo je výhodou oproti napríklad plechovej streche, je to, že šablónová strecha sa ukladá cez seba. Ide o malé šablóny, ktoré majú rôzne tvary a podľa toho sa prekrývajú. Tvar a sklon strechy je pri kladení strešnej krytiny dôležitý. My sme si na to privolali odborníka, s ktorým sme sa poradili. To, ako tesne budú šablóny prekryté, totiž ovplyvní to, že vaša strecha nebude pri prudkých dažďoch pretekať. Nám sa to ukázalo ako správny krok, keďže zatiaľ náš žiadna prudká zmena počasia nezaskočila.


Odborná montáž

Samotná montáž krytiny nebola náročná, no my sme si aj tu museli prizvať odborníkov. Keďže naša strecha má nízky sklon, bolo potrebné aj vodotesné podstrešie, ktorého montáž bola náročnejšia. Niektorí výrobcovia si dokonca odbornú montáž žiadajú, aby ste si potom mohli uplatniť záruku v prípade potreby.

V neposlednom rade by som chcela tým, ktorí myslia do budúcnosti a hlavne na využiteľnosť a recykláciu, dať do pozornosti fakt, že táto strešná krytina sa vyrába v súčasnosti aj z obnoviteľných materiálov, ktoré chránia naše životné prostredie. Aj to bol dôvod, prečo sme sa pre takúto strechu rozhodli. Bývať pekne a k tomu ekologicky sa nám zdalo ako výborné riešenie bývania.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?