Karolínin blogLetom karolíniným svetom

Čo robiť, aby ste za podnikateľský účet neplatili

Publikované 17.11.2017 v 00:00 v kategórii Financie a poistenie, prečítané: 98x

Mladí startupisti aj ostrieľaní podnikatelia musia pri svojich aktivitách prihliadať najmä na náklady a na to, aby ich výnosy prevyšovali. Jednou z položiek, ktorá môže pôsobiť na prvý pohľad zanedbateľne, sú poplatky za podnikateľský účet. Ak za ten svoj platíte, je čas na zmenu. Vybavte si taký, ktorý budete mať zadarmo.

Podnikanie je síce náročné a dobrý nápad a vlastné know-ho je často náročné presadiť, ale sloboda pracovného času, žiadny mrzutý šéf na porade a obedná pauza podľa potreby sú výhody, ktoré lákajú mnohých, aby začali pracovať sami na seba. Nevýhodou podnikania, najmä toho v začiatkoch, je nestabilný príjem či priveľa investícií na začiatok, veľa prebdených nocí, ktoré strávite premýšľaním, ako všetko urobiť tak, aby vám vyšli financie a dostavil sa aj potrebný efekt. No keď to vyjde všetko podľa predstáv a dostaví sa úspech, je to zadosťučinenie.


Aby sa vám vaše podnikateľské plány nezbúrali ako hrad z piesku ešte v zárodku, budete potrebovať dobrý finančný plán a musíte myslieť aj na železnú rezervu, bez ktorej to nepôjde. Preto je dôležité ušetriť všade tam, kde sa dá, no nie na úkor vášho podnikania, ale v prospech vašej podnikateľskej peňaženky. Takouto položkou môžu byť pravidelné platby za vedenie podnikateľského účtu. Len si spočítajte, koľko platíte banke za to, že spravuje vaše peniaze. Našťastie sa to dnes dá aj inak: zadarmo!


Na začiatku sa počíta každý cent

Finančný plán pred spustením podnikania by si mal urobiť každý, kto chce svoje podnikanie aj niekam dotiahnuť. Spoliehať sa na lepšie časy a najmä na rýchle zárobky v prvom roku podnikania je totiž čistá utópia. Snílkovia by si mali zložiť svoje ružové okuliare a priznať si, že prvý rok podnikania je predovšetkým o investíciách. Pri podnikaní je dôležité vedieť, s akými maržami môžete počítať, aké budete mať prevádzkové náklady, aké zisky očakávate, aby ste povedzme zvládali splácať pôžičku či úver na podnikanie.


Ak idete do banky žiadať o pôžičku na podnikanie, musíte mať pripravený dokonalý podnikateľský plán. Najlepšie s presnými číslami, čo vás to bude stáť a ako požičané peniaze chcete investovať. V opačnom prípade môže banka vaše podnikateľské nadšenie veľmi rýchlo schladiť. Plán B v takomto prípade môže byť bezúčelový úver, vďaka ktorému získate základný kapitál na rozbeh vašich podnikateľských plánov. K tomu je automatický vhodné vedieť aký účet si vybrať na správu vašich financií. Ale ak sa rozhodnete pre správnu banku, s účtom vám už poradia odborníci priamo v nej.


Krok dva: Papiere, povolenia, účet...

Ak máte základný kapitál a svoj podnikateľský plán idete realizovať, musíte si najprv založiť živnosť, prípadne založiť napríklad spoločnosť s ručením obmedzeným. Základné listiny vám pripraví právnik, úrady zvládnete obehať sami. Pripravte sa na to, že všade sa stretnete s nejakým poplatkom, dokumenty musíte nechať overiť u notára a podobne. Navyše, každá dobrá firma potrebuje svoj podnikateľský účet.


Často sa stáva, že ľudia si aj pre svoje podnikanie volia banku, v ktorej majú osobný účet. Nebojte sa však vystúpiť zo zaužívaných koľají a dajte šancu aj iným bankám. Možno práve tie vám dokážu ponúknuť ešte viac ako banka, ktorú poznáte. Podnikateľský účet má byť v prvom rade výhodný pre vás, nie pre vašu banku. Vedeli ste, že podnikateľský účet môže byť zadarmo? Napríklad mBank má založenie a vedenie účtu pre podnikateľov bez poplatku. V rámci balíka služieb banka ponúka zadarmo aj prichádzajúce a odchádzajúce platby, inkasá či trvalé príkazy, aj výbery z bankomatov v rámci SR a v zahraničí nad 70 eur.


Neplaťte to, čo nemusíte

Začínajúci podnikatelia sa asi budú diviť, prečo by mali platiť za prichádzajúce alebo odchádzajúce platby, tí skúsenejší vedia, že banky ponúkajú v rámci podnikateľských balíkov istý objem takýchto transakcií a keď ich v rámci svojho balíka prekročíte, musíte za to platiť. Rovnako ako platíte v prípade, že realizujete finančné transakcie priamo na pobočke a nie cez internetbanking, alebo vyberáte peniaze na pobočke a nie z bankomatu, prípadne ich priamo posielate z účtu na účet.


Môžete si síce povedať, že ide o zanedbateľné, malé položky, no ako podnikateľ isto počítate každé zaplatené euro, ktoré vás ukracuje o zaslúžený zisk. Navyše, keď sa malé položky spočítajú, často vznikne veľká suma...


Využite výhody dnešného sveta

Aj preto je potrebné naplno využívať komfort technológií, ktoré dnešná doba ponúka: internet banking, banka v mobile a aplikácie, ktoré umožňujú zistiť zostatok na účte, urobiť prevod alebo zaplatiť bez toho, aby ste poznali číslo účtu. Obľúbené QR platby či navigácia k najbližšiemu bankomatu sú drobnosti, ktoré uľahčia každodenný pracovný zhon.

Mobilná aplikácia vás dokáže upozorniť, keď utrácate viac ako obvykle a rovnako vám umožní zmeniť autorizačné limity na vašej platobnej karte v prípade, že potrebujete naraz vybrať viac, ako ste si pôvodne nastavili.


Apropo, platobná karta. To je často ďalšia položka v zozname poplatkov. Poplatok za vydanie či používanie platobnej karty nie je vo svete podnikania ničím novým, no ak sa rozhodnete napríklad pre mBank, tak môžete platobnú kartu používať zadarmo. Prvé tri mesiace je vedenie platobnej karty bez poplatkov a potom vám stačí obrat 70 eur, aby ste neplatili vôbec nič.

Niekedy sa dá na takýchto poplatkoch ušetriť. Stačí si vybrať taký balík služieb, ktorý vám vyhovuje najlepšie. Peniaze ušetrené na poplatkoch môžete investovať trebárs do marketingu. Veď aj Henry Ford tvrdil, že posledný dolár by utratil za reklamu...

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?