Karolínin blogLetom karolíniným svetom

Digitálna televízia je viac než len klasická televízia

Publikované 29.01.2018 v 17:23 v kategórii Technika v domácnosti, prečítané: 125x

Digitálna televízia verzus internet. Kto je u vás víťaz? Ako sa v našej rodine ukázalo, ja som bola jediná, kto čaro digitálneho vysielania ešte neobjavil.

Už dlhšie som sa zamýšľala nad tým, že by sme u nás doma zrušili televíziu. Dôvodov bolo hneď niekoľko. V súčasnosti už nie som taký televízny fanúšik, viac preferujem iné spôsoby trávenia voľného času, napríklad vo forme návštevy rozmanitých kultúrnych podujatí. Okrem toho som zástancom toho, že ak človek potrebuje informácie, internet je ich nevyčerpateľným zdrojom. Nájde tu všetko – aktuality, zábavu, vzdelávanie. Televízia síce kedysi plnila funkciu najmasovejšieho komunikačného prostriedku, no v ére internetu to už nie je pravda.


Čo ma presvedčilo o tom, že by sme s manželom mali odhlásenie televízneho pripojenia aspoň zvážiť, bolo nedávne zvyšovanie poplatkov za internetové pripojenie. Mala som jednoducho pocit, že zbytočne platíme za dve podobné služby.


Manžel na športové prenosy nedá dopustiť

Môj návrh nešiel podľa predstáv, ale to už asi tušíte. Mali ste vidieť manželov výraz, keď som v jeden večer za ním s týmto „odvážnym“ návrhom prišla. Ako keby ste sa chystali malému chlapcovi zobrať najobľúbenejšiu hračku. Hneď som pochopila, že jeho odpoveď bude jedno veľké nie. Môj muž je totiž náruživým fanúšikom športu a práve vďaka televíznemu balíku má na dosah ruky desiatky športových prenosov týždeň čo týždeň.


Televízia je pre neho skrátka relaxom, po práci si rád sadne na gauč a užíva si živé športové prenosy vo vysokej kvalite. Snažila som sa ho presvedčiť, že predsa aj na internete si dokáže vyhľadať zápasy, no jeho argumenty ako nestabilný signál či malá obrazovka ma veľmi rýchlo umlčali.


Digitálne vysielanie očarilo aj mňa

Nechápte ma zle, i ja som bola z televízie pred pár rokmi nadšená. Bolo to v období prechodu z analógového na digitálne vysielanie. Veď koho už len bavilo sedieť pred televízorom so zrnitou a miestami rozmazanou obrazovkou, výpadky signálu taktiež neboli ničím výnimočným. Digitálna televízia tak umožnila každému sledovanie programov v najvyššej HD kvalite s ostrým obrazom a krásnymi farbami, čomu dopomohli aj stále väčšie a väčšie obrazovky. Predstava, že v jednom televíznom balíčku budeme mať desiatky filmových, hudobných či športových kanálov ma nadchla asi rovnako ako môjho muža a naše deti.


Časom však všetko zovšednie, nová moderná technológia nebola u mňa výnimkou. Taktiež sa musím priznať, že nie som veľmi technický typ, preto som ani len netušila, že digitálna televízia vie toho ponúknuť oveľa viac než len klasické televízne vysielanie vo vysokej kvalite.


Deti nechceli o rušení ani počuť

S manželom sme sa napokon dohodli, že si vypočujeme názor aj našich detí. Keďže sa narodili do internetovej doby, bola som presvedčená, že proti zrušeniu televízie u nás doma nebudú nič namietať. Čakalo ma však poriadne prekvapenie, okamžite sa zastali manžela a o zrušení bohatého televízneho balíka nechceli ani počuť. Vraj digitálna televízia nie je „len“ televízia, ale špičkové multimediálne zariadenie plné aplikácií a doplnkových služieb.


Praktické služby a funkcie

O teletexte a rádiu vo vysokej kvalite som už vedela, no prekvapili ma mnohé iné funkcie, ktoré digitálna televízia ponúka. Napríklad sa cez ňu dajú nahrávať rôzne programy až po dobu 24 hodín, funguje tiež aj ako virtuálna videopožičovňa, ktorá poskytuje stovky zaujímavých filmov.


Digitálna televízia okrem toho poskytuje možnosť aktivovať si TV archív, v ktorom si môžeme pozrieť obľúbené seriály kedykoľvek až po dobu siedmich dní. Kdesi som počula o možnosti zastavenia a pretočenia programu, no nevedela som, že takú službu máme aktívnu aj my doma.


Informácie na dosah ruky

Okrem toho je televízia aj zdrojom informácií a aktualít. Ráno tak stačí cez telku rýchlo pozrieť aktuálne počasie na ten deň či predpoveď na ďalšie. Nechýba ani aktuálne info o menových kurzoch a RSS čítačka, ktorá prináša novinky zo slovenských a českých internetových portálov. O čom som vôbec netušila je možnosť web kamier, vďaka nim máme nonstop prehľad o aktuálnej dopravnej situácií na cestách či priamy prenos z rôznych turistických centier, slovenských i zahraničných miest.


Digitálna televízia má čo ponúknuť.

Suma sumárom, rodina ma nakoniec veľmi rýchlo presvedčila, že digitálna televízia je skutočným multimediálnym zariadením, ktoré má v našej domácnosti svoje miesto. Manžel si bude aj naďalej užívať hodiny športových prenosov, deti seriály a koncerty. A ja

Rána bez toho, aby som si pri šálke kávy pozrela aktuálnu situáciu na cestách a predpoveď počasia na celý deň, si už neviem ani predstaviť. Digitálnej televízii som skrátka neprávom krivdila. Nielen skvelá kvalita signálu, no kopec pokročilých funkcií z nej robia všestrannú rodinnú „hračku“.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?