Karolínin blogLetom karolíniným svetom

Dovolenka do Chorvátska autom – na čo všetko by ste nemali zabúdať?

Publikované 19.07.2018 v 19:08 v kategórii S rodinou na cestách, prečítané: 34x

Tento rok sme sa s manželom rozhodli ísť na dobrodružnejšiu dovolenku do Chorvátska. Prečo dobrodružnejšiu, keď Chorvátsko je takpovediac za rohom? Vybrali sme si totiž variant cestovať autom. Takto sme na dovolenke ešte neboli, ostatné roky sme cestovali letecky a všetko sme mali vybavené all inclusive, čiže sme sa nemuseli o nič starať. Teraz sme sa rozhodli ísť na vlastnú päsť. Je s tým však spojených dosť veľa príprav a dúfame, že na nič podstatné nezabudneme.

Na dlhú cestu sa treba pripraviť

Úprimne, neviem čo nás čaká. Veľmi sa teším, pretože je to pre nás niečo nové a viem, že auto nám v Chorvátsku poskytne množstvo možností a my budeme môcť navštíviť viacero miest. Predsa len, keď ste zatvorený v hotelovom komplexe v určitom dovolenkovom rezorte, až také možnosti poobzerať sa po okolí nemáte. Autom budeme môcť objavovať okolie a navštíviť rôzne miesta či pláže. Pred dlhou cestou však nesmieme zabudnúť na rad dôležitých vecí.


Dajte si do poriadku auto a svoje poistenie!

Pred takou dlhou cestou je dôležité mať vozidlo v poriadku, preto je návšteva servisu neodkladnou záležitosťou. Zakúpenie diaľničných známok nielen slovenských, ale aj iných štátov, ak cez ne budeme prechádzať. S tým súvisí naštudovanie si trasy a vybratie tej správnej alternatívy.

S cestou v aute súvisí aj kontrola poistení vozidla. Okrem povinného zmluvného poistenia, ktoré má každý, treba zvážiť aj havarijnú poistku a s tým spojené balíčky pripoistení. Človek nevie, čo ho čaká na cestách a obzvlášť v zahraničí. Treba myslieť na bezpečnosť vlastnú a aj rodiny.

My sme sa rozhodli aj pre poistenie batožiny, pretože berieme so sebou viac vecí a nechceme sa v Chorvátsku stretnúť s problémami. Je dobré zvážiť poistenie svojej batožiny, ak cestujete na dlhú cestu do zahraničia. V kufri auta je mnohokrát veľa cenných či drahších vecí, o ktorých človek až tak nepremýšľa, kým o ne nepríde.


Poistite pred cestou aj seba

Samozrejme, okrem vozidla, ktoré je v tomto prípade alfou a omegou, keďže nás má bezpečne dostať na dovolenku a naspäť domov, je dôležité myslieť na vlastnú bezpečnosť a zdravie. Vybrala som sebe a celej rodine vhodné a výhodné cestovné poistenie.

Nikto z nás, našťastie, neužíva dlhodobo nejaké lieky, ak však máte lekárom odporúčané medikamenty, treba navštíviť lekáreň. Ja som nakúpila lieky najmä proti bolesti či lieky v prípade brušných problémov.

Nezabúdajte ani na kvalitný opaľovací a poopaľovací krém. Slnko je počas leta zradné a aj celodenný pobyt pri vode, keď to až tak nevnímame, nám môže narobiť nepekné ťažkosti. Každý si chce svoju dovolenku vychutnať v radosti a zdraví.


Nákupy, nákupy a zas nákupy

Chodím nakupovať rada, ako správna žena obľubujem vyberanie oblečenia a celkom rada kupujem aj potraviny. Táto príjemná povinnosť ma neminula ani v prípade dovolenky. Chceme si pobyt pri mori užiť, preto navštívime určite aj reštaurácie a vyskúšame miestne špeciality. Nie vždy sa však bude dať chodiť po stravovacích zariadeniach, preto som musela vybrať aj nejaké trvanlivé potraviny, aby som mohla občas uvariť rýchle jedlá.

Výbornou voľbou sú v tomto prípade cestoviny, ktoré sú ľahké, s manželom ich obľubujeme. Na leto a teplo ako stvorené. Zasýtia a sú veľmi rýchlo uvarené. Omáčky kúpite už hotové alebo si pripravíte doma vlastné a teplom zavaríte do pohárov.

Ak nie ste fanúšikom varenia na dovolenkách, samozrejme, nezvolíte túto možnosť. Ubytujete sa v hoteli, kde máte v cene služby s tým spojené. My sme sa tentoraz rozhodli pre menšiu zmenu.

Ešte príjemnejšou časťou sú nákupy oblečenia. Prichystajte si to najdôležitejšie – vzdušné letné veci, ľahké, z príjemných materiálov. Aspoň dvojo plaviek na vystriedanie, kým sa jedny budú sušiť, klobúk proti silnému slnku, kvalitné slnečné okuliare s UV filtrom a ľahkú obuv.

Neberte do svojej batožiny priveľa zbytočných vecí. Je pravda, že my ženy zvykneme brať toho priveľa, no verte, na dovolenke nevyužijete ani polovicu zbaleného šatstva. Aj keď doma sa vám zdá, že využijete rôzne outfity, najlepšie vám bude v plážových šatách či ľahkom tielku a šortkách. Na nohách obuté šľapky alebo sandále a na make-up nebudete mať absolútne náladu.

A k tomu všetkému budete musieť pomôcť pri balení vlastnému manželovi, prípadne deťom. Dovolenka je predsa o relaxe, oddychu a vypnutí všetkých negatívnych a stresujúcich myšlienok. Nezaťažujte sa zbytočne hlúposťami, ktoré v tom čase aj tak nebudete vnímať.


Najdôležitejšie je dovolenku si užiť

A preto – pripravte sa v dostatočnom časovom predstihu, myslite na svoje pohodlie a bezpečnosť počas cesty aj počas dovolenky. Poistite sa, dôkladne sa pripravte a vychutnajte si svoju vysnívanú dovolenku bez zbytočného stresu. Ovplyvniť môžete takmer všetko, len počasie, žiaľ, nie.

Preto vám aj nám želám nádhernú letnú dovolenku plnú oddychu, slnka, krásnych zážitkov a zábavy! Nech už idete kamkoľvek, s kýmkoľvek a akýmkoľvek dopravným prostriedkom!


Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?