Karolínin blogLetom karolíniným svetom

Inkontinenčné produkty pre ženy – vyskúšané na vlastnej koži

Publikované 18.09.2017 v 00:00 v kategórii Zdravie a rodina, prečítané: 111x

Inkontinencia, teda samovoľný únik moču, je postrachom pre všetkých ľudí, ktorí sa blížia ku hranici päťdesiatky. Hoci ja som o niečo mladšia, aj mňa sa, žiaľ, tento problém týka, a preto som sa rozhodla podeliť sa s vami o moje skúsenosti a o to, ako som sa s týmto „hendikepom“ naučila žiť.

Keď som bola dieťa, často som sa v noci zobudila na to, ako chodí môj otec na toaletu. Niekedy to bolo aj viackrát za noc a keďže som mala izbu hneď vedľa rodičovskej spálne, vždy som všetko počula. Raz som zachytila útržky rozhovoru mamy a otca, v ktorom mamina prehovárala ocovi do duše, aby zašiel k lekárovi a nezanedbal TO. Čo bolo to tajomné TO, som sa vtedy nedozvedela, pretože, aj keď som sa na všetko snažila vypytovať, neuspela som a otec sa mi so svojím problémom nikdy nezdôveril. Asi sa hanbil, vlastne ako väčšina ľudí, ktorí majú podobné ťažkosti.

Teraz už viem, že otcovým problémom bolo časté nočné močenie, ktoré vyústilo až do silného stupňa inkontinencie. A ak ste si doteraz, rovnako ako aj ja, mysleli, že únik moču sa týka iba starých senilných ľudí, tak ste na veľkom omyle. Môže totiž postihovať aj tehotné ženy a mladšie ročníky, o čom som sa na vlastnej koži nedávno presvedčila.


Vraj nie som výnimka

Posledný letný víkend som sa rozhodla využiť naplno, a tak som išla s kamarátkou do prírody na bicykel. Počasie nám prialo, nálada bola dobrá a myslela som si, že mi ju nič nemôže pokaziť. A predsa sa niečo našlo. Keď sme išli hore kopcom, do ktorého bolo treba poriadne zaberať, ani neviem, ako sa to stalo, ale proste mi ušlo. Bolo to len zopár kvapiek moču, a preto som tomu neprikladala až taký význam, kým sa mi to nestalo znovu o niekoľko dní neskôr počas toho, ako som sa smiala na vtipe, ktorý povedala kolegyňa v práci.

Vtedy som sa už začala cítiť trochu trápne, keď som si náhle musela odbehnúť na toaletu. K takýmto „nehodám“ došlo ešte niekoľkokrát, až kým som sa nerozhodla ísť k lekárke a informovať sa o tom, aký mám vlastne problém.

To čo mi povedala lekárka, som už tak trochu očakávala (predsa len som si predtým naštudovala niečo aj na internete), no aj tak ma to mierne zaskočilo. Vraj časté močenie postihuje aj ženy a môže to viesť aj k trvalým problémom s únikom moču. Podľa lekárky som nemala prepadnúť panike, pretože nie som ani prvá a ani posledná, ktorú inkontinencia bude značne obmedzovať v budúcom živote. Čože? Ja a nechať sa obmedzovať?


Tak s tým som sa určite nemienila zmieriť a rozhodla som sa s týmto problémom bojovať. Okrem iných rád mi lekárka odporučila cvičiť cviky na posilnenie svalov panvového dna, pretože práve ich oslabenie spôsobuje to, že v niektorých situáciách som nevedela moč udržať.


Inkontinencia ma predsa nemôže poraziť!

Samozrejme, všetky odborné rady lekárky, od dodržiavania pitného režimu, vylúčenia kofeínu a alkoholu až po pravidelné cvičenie som poctivo dodržiavala, avšak inkontinencia úplne nezmizla. Hoci sa udáva, že tento problém je liečiteľný, ja som asi toľko šťastia nemala a ešte doteraz ma občas prekvapí samovoľný únik, aj keď je to v značne menšom množstve ako kedysi.


Asi ako každý, kto trpí nejakým ochorením, aj ja som bola zo začiatku skeptická a začala som sa „opúšťať“, ale hneď nato, som si uvedomila, že však to ešte nie je koniec sveta. Mnohí iní trpia oveľa závažnejšími aj nevyliečiteľnými a smrteľnými chorobami a ja sa budem ľutovať len kvôli úniku moču? Keď sa to stane, je to nepríjemné, ale už som sa s tým naučila žiť a to aj vďaka inkontinenčným produktom, určeným špeciálne pre ženy.

Na internete som natrafila na eshop, kde som mohla vyskúšať vzorky plienok značky TENA zadarmo a tak som neváhala a objednala som si ich. Okrem nich som vyskúšala aj vložky TENA Lady, ktoré je možné nosiť v noci a aj počas dňa, pretože sú pohodlné a už takmer vôbec nevnímam, že nejakú vložku mám. Na výber je v eshope niekoľko veľkostí, rozlíšených podľa stupňa úniku moču od slabého až po ťažký a takisto niekoľko druhov vložiek s krídelkami, bez nich alebo extra tenkých slipových vložiek.

Keďže som bola od malička športovo založená, ani tento problém, ma nedonútil vzdať sa svojich bežných športových aktivít. Pri fyzickej námahe, kedy v mojom prípade k úniku najčastejšie dochádzalo, som začala používať plienkové nohavičky pre ženy, ktoré sú anatomicky tvarované, pri pohybe ma nijak neobmedzujú ani netlačia a zároveň si môžem byť istá, že ak by aj k úniku došlo, zostanem „v suchu“.


Verím, že tento delikátny problém môžete vnímať ako prekážku vo vykonávaní bežných činností počas dňa, ale uvedomte si, že ak som sa s ním naučila žiť ja a mnoho iných žien či mužov, dokážete to aj vy!

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?