Karolínin blogLetom karolíniným svetom

Každá krytina má svoj zvuk, keramická falcovaná najlepší

Publikované 11.04.2017 v 09:59 v kategórii Rodinný dom a záhrada, prečítané: 143x

Veľkoplošná strešná krytina s polstoročnou zárukou je rozhodnutie, ktoré sa neodvoláva. Keramická aj betónová spĺňajú tie najvyššie kritériá pre najlepšiu škridlu. Dvojitá falcovaná patrí medzi klasiku a keď sa k tomu pridá veľkoformátový rozmer, voľba býva jednoznačná.


Keď sme s manželom skolaudovali dom, dostávala som istý čas otázky na našu strechu. Ľudia sa pýtali na dôvod nášho rozhodnutia pre použitie falcovanej strešnej krytiny. Presvedčila nás kvalita, s ktorou sa dá rátať pomaly 100 rokov.

Keď po vojne, začiatkom 50. rokov moji starí rodičia svojpomocne stavali dom, rozhodli sa na strechu dlhého vidieckeho domu položiť falcovanú škridlu. Nebolo jednoduché získať vtedy toľko kvalitného materiálu, ako je dnes napríklad strešná krytina značky CREATON, ale s pomocou známych sa dalo vždy niečo kúpiť.


Čas preverí každé rozhodnutie

Na dome starkých, alebo ako to u nás doma voláme na chalupe, je ešte stále tá istá škridla. Má už vyše 60 rokov a dom chráni rovnako dobre. Takáto dobrá rodinná skúsenosť s falcovanou strešnou krytinou rozhodovala aj pri zastrešovaní môjho nového domu. Tak ako sú Himaláje strechou sveta, veľkoplošná keramická škridla CREATON je strechou toho nášho, rodinného.

Pre mňa to je absolútna klasika s vysokým štandardom. Falcovaná škridla má podľa ľudí z brandže, ktorí nám radili pri výbere, skvelú výdrž. Predsa len, ona tá strecha podľa mňa musí vydržať aj viac ako 50 rokov. Veď len na 30 je hypotéka.

Po toľkých rokoch splácania chcem mať až po zvráskavenú starobu pokoj od platenia podobných rekonštrukcií. To nech si potom za 80 rokov vyriešia vnúčatá. A to nežartujem, v to verím. Teda chcem veriť, pretože taká bola požiadavka na nášho staviteľa.


Romantická klasika a spomienky, na ktoré sa nezabúda

Keramická krytina má pre mňa svoje čaro. Keď som bola mladá, dedo mal odložené nejaké škridly. Na neskôr, keby náhodou. Ja som ich našla v kredenci záhradného domčeka. Bolo ich tam päť uložených na seba v skrinke. Jednu som dedovi priniesla. Vzal do rúk malé kladivko, jemne po nej poťukal a hovorí mi: "Počuješ, ako krásne zvoní? Z takej máme urobenú celú strechu".

Ako spomienka na milovaného starého otca sa mi to pripomenulo aj vtedy, keď som spolu s manželom a staviteľom vyberali, akú krytinu použijeme na strechu. Dôležité bolo, aby bola stálofarebná - aj keď chápem, že sa na povrchu môže usadzovať prach a časom začať rásť aj mach. Ale to nás hádam toľko pri hladkom povrchu keramickej škridly trápiť nebude.


Betónový variant, farebná rôznorodosť

Dobrou alternatívou je betónový variant pálenej krytiny. Dostať ju vo viacerých prevedeniach, strechu tak možno opticky prispôsobiť prostrediu. Či už do mestskej zástavby, alebo viac so štýlom do prírodnej krajiny. Toľko druhov je na výber! Ale nie všetky tak krásne zvonia ako keramická. Kamarátky ma prehovárali, že falcovaná škridla je staromódna. Ale skôr ako podľa módy som si vyberala podľa funkčnosti a životnosti.

V rámci povrchovej úpravy jednotlivých prevedení je možné vyberať si z niekoľkých typov glazúr. Celý optický dojem strechy sa tak dá prispôsobiť na mieru, či už okolitému prostrediu, alebo jednoducho vlastnému želaniu. Aj glazúrované škridly majú výbornú schopnosť udržať si stálofarebný vzhľad po niekoľko desiatok rokov. I keď sa na nich s odstupom veľkého času môžu objavovať stopy usadenín, nebýva to v zásade žiaden funkčný problém.

Manžel vravel, že betónová škridla má na výber širšiu paletu farebných odtieňov, od klasických červených až po celkom tmavé. Priznávam, že ma to lákalo, ale ja som mala vybrané už dávno. Klasiku považujem za romantickú, trvácnu a kvalitnú. Ak už sa mi manželstvo nevydarí, nech mi aspoň strecha po celý život zostane nad hlavou.

Betónová krytina má tiež vynikajúcu trvácnosť. Dvojitá falcovaná škridla svojím veľkým formátom rýchlo pokryje celú strešnú konštrukciu. Je aj dosť pevná a svojou veľkosťou aj dosť ťažká na to, aby ju neprerazil vietor. Netreba ju ani toľko vrstviť - vytvorí sa jeden súvislý plášť a nemusím mať viac starosti. Ak teda nerátam nevypočítateľné veterné úkazy. Tie dajú zabrať každej streche. Zažila som to raz u sestry, keď víchor prerazil strechu, preletel povalou a vyrazil škridly na protiľahlej strane.


S XXL formátom ide pokládka veľmi rýchlo

Susedom, ktorí mali ľahšiu krytinu, narobilo po strechách šarapatu. Po ceste sa váľali porozbíjané trosky. Keď udrelo do strechy sestrinho domu, krytina sa vydula z latovania, nárazom sa odtrhli závesy a po ostatných sa zviezli až na dvor. Rýchlo sme vtedy vybehli na povalu a dokladali zo železných zásob pod strechou, z pôvodnej pokrývačky. Než sa pustil dážď, podarilo sa nám štyrom dospelým podokladať vyrazené miesta veľmi rýchlo aj bez majstra pokrývača.

Dvojitá falcovaná škridla má, okrem toho, že patrí medzi XXL krytiny, pri pokladaní možnosť posuvu až o 31 mm a nie je potrebné tak husté latovanie. Ak sa niekomu podarí objednať viac dreva, ako sa tiež podarilo nám, zostane aj na záhradný domček alebo vonkajšie sedenie. Na to som sa tešila pri výstavbe najviac.

Pálená škridla dobre pracuje s teplom, keďže z ohňa aj vzišla, má výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Aj keď prší alebo padajú veľké krúpy, je nielen odolná, ale má aj výborné zvukovoizolačné vlastnosti. Nie ako napríklad falcovaný plech, ktorý počuť, ako rezonuje už pri veľkých kvapkách.

Výber strešnej krytiny sa pri výstavbe alebo rekonštrukcii nesmie podceňovať. Ide o investíciu na niekoľko desaťročí a dobre založená strecha by mala prežiť aspoň jedného vlastníka domu. Tak to je v prípade starých domov, kde sa strecha považuje za bezúdržbovú. Jediné čo treba, je z času na čas poupratovať povalu. Ale škridly, ako sa položia na strešnú konštrukciu, zostávajú celé dlhé roky nepohnuté. Krov musí spĺňať prísne podmienky, aby uniesol vysokú záťaž. Zároveň, ak nikde nezateká alebo nepodfukuje a nedostáva sa neprimerane veľa vlhkosti, vydrží rovnako dlho, ako kvalitná krytina.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?