Karolínin blogLetom karolíniným svetom

Kolegyni som poradila, ako využiť nízke úroky vo svoj prospech

Publikované 12.06.2018 v 16:11 v kategórii Financie a poistenie, prečítané: 8x

Minule sme sa v práci s kolegyňami rozprávali o svojich príbytkoch. Každá sa musela niečím pochváliť a ja som nezaostávala. Svoje nehnuteľnosti sme získali vlastnou prácou a takmer každá z nás si musela na svoj domov vybaviť hypotéku. Tá dnes neobíde takmer nikoho, kto nemá na začiatku vyšší obnos finančných prostriedkov. Tie sme nemali, a tak sme aj my s manželom pri kúpe nového domu siahli po možnosti hypotéky.

Nízke úroky, no vysoké ceny za nehnuteľnosti

Všetky si svoje domy užívame už nejaký ten rok, no situácia na trhu sa neustále mení. Tak ako banky prichádzajú s novými produktmi či možnosťami, aj trh s nehnuteľnosťami prešiel zmenami. V súčasnosti sme svedkami historicky najnižších úrokových sadzieb. Tie ľudia využívajú práve pri hypotéke či úvere. Čím nižší úrok, tým lepšia ponuka. Výška úroku bola tým, čo najviac pri hypotéke zaujímalo nielen mňa, ale všetky moje ostatné kolegyne. Naša najnovšia kolegyňa sa však sťažovala, že s kúpou nehnuteľnosti to dnes také ľahké nie je. Dôvodom je ich cena.

Práve nízke úroky spôsobujú, že trh s nehnuteľnosťami si nastavil vyššie ceny za ne. Pri nízkych úrokoch banky rady poskytnú výhodný úver či hypotéku a tí, čo sa pohybujú na trhu s nehnuteľnosťami, to dobre vedia, a vyššiu cenu si tak môžu dovoliť pýtať.

Ako využiť nízke úroky vo svoj prospech

Nízke úroky bolo to, čo jednu moju kolegyňu zaujalo najviac. Síce o nich vedela, no netušila, že ich môže využiť aj pri svojej starej hypotéke. Dôvod som jej vysvetlila hneď nato, ako sa mi posťažovala, že nie je spokojná so svojimi úrokovými sadzbami nastavenými pri svojej hypotéke na dom.

Refinancovanie hypotéky

Spomenula som jej možnosť preniesť si hypotéku do inej banky. V praxi ide o refinancovanie hypotéky, ktoré je ideálne pre tých, ktorí nie sú spokojní s podmienkami pri svojej hypotéke a chcú niečo lepšie a výhodnejšie. Obdobie nízkych úrokov je na to ako stvorené, no nie vždy sa prenos hypotéky inde oplatí.

Nielen úrok by nás mal zaujímať

Výška úrokov je síce smerodajná takmer pre všetkých, ktorí sa o úver či hypotéku snažia, no nemal by to byť jediný faktor. Banky sa pýšia výhodnými úrokmi, no práve poplatky sú tie, na ktorých sa môžete popáliť. No poporiadku, nechcela som kolegyňu hneď na začiatku odradiť od prenesenia hypotéky, najprv bolo potrebné vysvetliť, o čo v praxi ide.

Dôležité je načasovanie

Refinancovanie hypotéky jesplatenie nového úveru starým, pričom nová banka by vám mala poskytnúť výhodnejšie podmienky. Nie vždy sa totiž oplatí preniesť si svoju hypotéku a nie vždy je na to správny čas. Odborníci vám potvrdia, že najlepší čas na prenesenie hypotéky je počas obdobia fixácie.

Obdobie fixácie si volíte sami

Pri uzatváraní hypotéky si totiž volíte obdobie fixácie. To môže byť dlhé alebo krátke.

Krátke si zvolia práve tí, ktorí očakávajú, že iná banka im po čase poskytne lepší úrok, to znamená – vedia, že budú hypotéku či úver refinancovať. Naopak, dlhšie obdobie fixácie klientovi dáva pocit istoty, že počas tejto lehoty sa im úrok nijako nezmení. No práve oni môžu prísť o výhodnejšie ponuky iných bánk.

Čo banka, to iné podmienky

Najideálnejšie bude, to som spomenula aj svojej kolegyni, ak sa o refinancovanie posnaží tesne pred koncom fixačného obdobia. Vtedy obvykle banky od vás nebudú pýtať žiadne poplatky. Na to si však treba dávať pozor, keďže každá banka má iné podmienky, a tie by ste mali poznaťuž na začiatku žiadosti o hypotéku. Zatiaľ čo jedna banka si za mimoriadne splátky či poskytnutie hypotéky nepýta nič, v inej banke práve na týchto poplatkoch miniete aj niekoľko stovák eur.

Nie vždy sa oplatí refinancovať

Kolegyňa nebola spokojná so svojím úrokom pri hypotéke, a tak som jej poradila poobzerať sa po ponuke iných bánk. Ich akciové ponuky bývajú pri takýchto refinancovaniach najvýhodnejšie, a tak sa treba zamerať na tie. Ak je však rozdiel medzi vaším úrokom a novým úrokom, ktorý ponúka iná banka, malý, radšej hypotéku neprenášajte. Nakoniec sa môže stať, že môžete preplatiť práve na poplatkoch za mimoriadne splatenie hypotéky či rôzne iné papierovačky. V tomto článku je pár príkladov, pri ktorých sa vám hypotéku refinancovať neoplatí.

Splatené úroky a chýbajúca istina

Najvýhodnejším obdobím, aj pre moju kolegyňu, je určite čas na začiatku hypotéky. Keď by ste sa pre to rozhodli napríklad v polovici splácania, vtedy už máte zaplatené takmer všetky úroky, a len málo z istiny. To znamená, že ak by ste si preniesli hypotéku, budete musieť zaplatiť nesplatenú istinu aj úrok zo starého úveru. Napokon náklady porastú. Naopak, na začiatku splácania nestratíte toľko úrokov a čo je výhodné, je fakt, že na vybavenie novej hypotéky môžete využiť dokumenty, ktoré ste predkladali pri prvej hypotéke, keďže sú „čerstvé“.

Či sa jej to oplatí, si dokáže overiť aj sama

Nebol to prípad mojej kolegyne, keďže ona svoju hypotéku splácala dlhšie. No práve prepočet, ktorý jej môže urobiť nielen banka, ale aj ona sama v pohodlí domova, jej môže pomôcť. Pomocou neho vie zistiť, či sa prenos hypotéky do inej banky oplatí.

Na refinancovanie sa pripravte dopredu

Najdôležitejším faktorom, ktorý musí moja kolegyňa pri refinancovaní hypotéky zvážiť, je určite čas. Niekoľko mesiacov pred skončením svojho obdobia fixácie by sa mala začať obzerať po ponukách iných bánk. Tie zo zákona musia predstaviť nové úrokové sadzby 2 mesiace pred ukončením fixácie. Neskôr sa začnite zaujímať o dokumenty, ktoré budete potrebovať, a v neposlednom rade informujte svoju banku o tom, že chcete refinancovať hypotéku.

Refinancovanie hypotéky je v dnešnej dobe veľmi populárne. Nízke úrokové sadzby tomu pomáhajú a práve nespokojnosť mojej kolegyne so svojím úrokom pri hypotéke by mala byť dôvodom, ako nízke úroky využiť vo svoj prospech.Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?