Karolínin blogLetom karolíniným svetom

Krátkodobé poistenie vám môže v zahraničí zachrániť peňaženku aj nervy

Publikované 04.10.2017 v 18:37 v kategórii Bezpečne na cestách, prečítané: 121x

Kedykoľvek idem do zahraničia, počujem priateľov hlas: “A poistila si sa?” Hovorí sa, že človek je zodpovedný za svoje rozhodnutia, a rozhodnutie poistiť sa je vždy múdrym rozhodnutím. Verte mi.

Cestujete? Ja vcelku často. Hoci mnohokrát ide iba o niekoľko dní a mnohokrát je to len tu do Maďarska či Chorvátska, radšej sa poistím. Stačila mi jedna skúsenosť, kedy sa mi poistka vyplatila so všetkým a zachránila mi peniaze a asi aj nervy.


Stačí zlomok sekundy a z bežnej jazdy sa stane dráma

„Karolínka, si celá?“ ešte dnes počujem mamin vyplašený hlas v telefóne, keď som jej zo zadarskej nemocnice volala, že som po autonehode. Bola som celá, chvalabohu, ale predsa som len celú noc ostala na nemocničnom lôžku, až kým ma nasledujúce predpoludnie neprepustili.

Mala som natiahnuté šľachy na pravej ruke, rozbité kolená a celkovo som bola otlčená po tom, ako kamarátka Janka nadránom za volantom zaspala a my sme s autom skončili vedľa diaľnice. Ešteže nám tí milí Chorváti, čo išli okolo, okamžite zavolali pomoc.

Náklady na ošetrenie a celková škoda boli dosť vysoké, ale vďaka poistke to všetko prebehlo bez problémov. Krátkodobé poistenie by malo stačiť aj na takéto prípady, hovoril mi priateľ predtým, ako som vyrazila na babskú jazdu do Dalmácie. Aj stačilo. A našťastie všetko dobre dopadlo.


Čo vám hradí poistenie na cestu?

Ako ste si prečítali, sama som sa o tom presvedčila a odvtedy na cestu za hranice Slovenska nevyrazím bez toho, aby som si uzavrela cestovné poistenie. Existuje aj možnosť celoročného poistenia, to už záleží na vás, aké si vyberiete.

V každom prípade, cestovné postenie vám hradí ambulantné ošetrenie a hospitalizáciu, mne dokonca preplatila aj predpísané lieky, ktoré som si po nehode vybrala v zadarskej lekárni. Poistenie vám často hradí aj prevoz do a z nemocnice, dokonca aj naspäť domov na Slovensko. Nerátajte s ním však v prípade, že sa v zahraničí zaočkujte (napríklad, ak vás až v Kambodži napadne dať sa očkovať proti hepatitíde a tetanu).


Pozor na pokuty v zahraničí

Už keď sa vyberáte na cestu, okrem poistenia treba myslieť aj na iné veci. Jednou z nepríjemností, ktoré vás za hranicami Slovenska môžu postretnúť sú pokuty – a pokuty sú v zahraničí iné. Častokrát až astronomicky vysoké. Ak sa predsa len dostanete do ťažkostí, využite asistenčné služby poisťovní alebo konzulárne služby.

Začo vám v zahraničí najčastejšie hrozia pokuty? Jedným z notorických prehreškov sú bezpečnostné pásy. Kým u nás dáte za nepripútanie sa 120 EUR, v Španielsku som pykala za svoju hlúposť 200 eurami.

Rovnaká suma vás čaká v Dánsku a ak jazdíte bez pásov po Spojenom kráľovstve, rozlúčte sa rovno s 570 eurami. Zato u susedov sú pokuty nižšie, poľskí policajti vám vystavia blok na 25 EUR, rakúski na 35 EUR a českí na 80 EUR.

Z vlastnej skúsenosti vám však odporúčam nepodceňovať bezpečnostný pás, pri náraze vám môže zachrániť život – sama som sa o tom presvedčila na chorvátskej diaľnici.


Pozor na rýchlosť

Rýchlosť je ďalšou notorickou známou, ktorá ťahá peniaze z našincov na cestách v zahraničí. U nás je pokuta 500 EUR, ak idete až 50 km/h rýchlejšie, v Taliansku sa to začína od 530 EUR (do 20 km/h je to 170 EUR). Výška pokút závisí od prekročenia rýchlosti. Do 20 km/h dáte samozrejme menej, pričom Taliansko je najdrahším príkladom. Drahé je aj Švajčiarsko (165 EUR), Dánsko a Francúzsko (135 EUR). Pokiaľ ide o susedov, pokuty sú nižšie - v Poľsku od 25 EUR, v Rakúsku od 30 EUR, v Nemecku od 35 EUR a v Česku od 40 EUR. V Chorvátsku je to od 65 EUR.

Ak prekročíte rýchlosť o spomínaných 50 km/h, ceny môžu byť astronomické – v susednom Rakúsku sa s vami ani nebavia a vypýtajú si do 2200 EUR, britskí policajti dokonca ešte viac - do 2900 EUR. Pokuty za takúto rýchlosť sú naozaj vysoké.

Drahá môže byť aj jazda na červenú. U Poliakov ešte odídete so 60 eurami, Rakúšania začínajú na 70 eurách, Česi už na 100 eurách, ale pozor – Chorváti už účtujú od 270 EUR a Briti vám naparia až 1140 EUR.

Ďalším hriechom, ktorého sa Slováci často dopúšťajú, je aj telefonovanie za volantom. V Rakúsku a Poľsku je pokuta za telefón od 50 EUR vyššie, v Česku od 55 EUR, ale opäť pozor na západnú Európu: Taliani dávajú 160-eurové pokuty, Španieli si pýtajú 200 EUR a Holanďania s Britmi začínajú na 230 eurách. Ako vidíte, šoférovanie najmä v Spojenom kráľovstve môže byť naozaj drahé – pokiaľ nedodržiavate predpisy.


Alkohol ani neskúšajte

Hoci nie všade je nulová tolerancia na alkohol ako u nás a napríklad Briti povolia až 0.8 promile, akonáhle prekročíte túto hranicu, platíte astronomických 5200 EUR. Mnoho krajín EÚ povoľuje hranicu 0.5 promile, ale pokuty sú stále vysoké – vo Švajčiarsku od 550, v Taliansku od 530, v Nemecku od 500 či v Rakúsku od 300 EUR.

Takže pozor – pokuty v zahraničí sú naozaj veľmi vysoké.


Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?