Láska nepozná (štátne) hranice
Publikované 28.01.2019 v 17:01 v kategórii Láska a vzťahy, prečítané: 153x
So Svitlanou som sa pred pár rokmi zoznámila na dovolenke v Chorvátsku. Moje sklamanie z výberu destinácie, na ktoré som po manželovom presviedčaní nakoniec prikývla, sa po stretnutí s ňou zmenilo na radosť. Aj pôvodný plán pozrieť exotické Thajsko som prestala manželovi vyhadzovať na oči.
Ako som na dovolenke našla svoju kamarátku
Svitlana bola s partiou ubytovaná v prenajatom dome hneď vedľa toho nášho. Ona je trochu utiahnuté dievča, skôr intelektuálka tráviaca čas v dome a ja som bola vtedy zase nasrdená na manžela, trucujúc v tichosti na terase s výhľadom na more. Ale – paradoxne – práve vďaka manželovi sme sa nakoniec spoznali. Ten jedného dňa mal môjho trucovania už plné zuby a po pár pivách sa rozhodol ísť pozrieť k susedom. S chlapmi zo Svitlaninej partie si skvelo sadli (mali aspoň dôvod piť, klasika!) a nakoniec som sa pridala aj ja a dala sa s ňou do reči.
Napriek jazykovej bariére – keďže po slovensky nevedela skoro vôbec (chlapi viacej) – sme predebatovali celú noc, až do neskorého rána. Spätne žasnem, že o čom všetkom sme sa dokázali takto dobre porozprávať. Naše priateľstvo ale pretrvalo aj po odchode z dovolenky. Pravidelne sme si písali maily, posielali rôzne zaujímavé odkazy a pár krát do roka sme sa kontaktovali telefonicky.
Svitlanin plán a podmienky k udeleniu pobytu cudzinca
Ako som spomínala v úvode, posledný náš spoločný telefonický hovor obsahoval zaujímavú “love story” mojej kamarátky a jej vyvoleného. Samotný príbeh sa mi bez jej súhlasu nepatrí zverejňovať, skôr sa chcem venovať tej časti, kde som sa rozhodla svojej kamarátke pomôcť pri vybavovaní potrebných vecí pre povolenie na trvalý pobyt cudzinca na území Slovenskej republiky. Čo teda všetko potrebuje cudzinec k pobytu na území Slovenskej republiky?
V prvom rade záleží, z ktorej krajiny cudzinec pochádza. Napríklad ak ide o občana členského štátu Európskej únie, ten môže s platným pasom či iným cestovným dokladom zotrvať na území Slovenska neprerušovane tri mesiace bez ďalších úradných procedúr. Bohužiaľ, Svitlana má ukrajinské občianstvo a Ukrajina zatiaľ nepatrí do Európskej únie. Musí teda splniť podmienky pre pobyt týkajúce sa štátnych príslušníkov tretích krajín. V tom prípade naša legislatíva rozlišuje medzi prechodným, trvalým a tolerovaným pobytom.
Pre trvalý pobyt na neobmedzený čas, ktorý si chce Svitlana vybaviť, potrebuje cudzinec najprv absolvovať určitú skúšobnú dobu. V praxi to znamená, že musí mať vybavené povolenie na 5 ročný pobyt a nepretržite bývať na území Slovenska minimálne 4 roky. Až potom mu Policajný zbor slovenskej republikyudelí povolenie na trvalý pobyt na Slovensku na neobmedzený čas. Samozrejme, to nie je také jednoduché a je potrebné poslať žiadosť s náležitými dokumentmi.
Ale už vieme, že Svitlana si v prvom rade potrebuje vybaviť povolenie na pobyt pre cudzinca na dobu 5 rokov. K tomu potrebuje vyplniť príslušnú žiadosť o povolenie a osobne ju zaniesť buď na zastupiteľský úrad SR vo svojej domovskej krajine, alebo na niektorý z policajných útvarov v rámci Slovenska. Príslušný úrad by sa mal vyjadriť do 90-tich dní.
Vybaviť trvalý pobyt na Slovensku nie je najľahší proces
Čo viem, tak Slovensko má najprísnejší proces posudzovania žiadostí o trvalý pobyt. Manželov priateľ, ktorý má za manželku tiež cudzinku, spomínal ako ich počas procesu posudzovania žiadosti o pobyt viackrát prišla skontrolovať polícia priamo k nim do domu. Veľmi seriózne sa venovali bezúhonnosti jeho budúcej ženy, niekoľkokrát si opakovane pýtali výpisy z jej bankových účtov. Vravel, že trochu pomohlo, keď sa medzitým oficiálne vzali – prestali ich tak často kontrolovať.
Manželov priateľ sa mu v tejto súvislosti tiež zdôveril, koľko peňazí toto vybavenie povolenia o pobyt stálo. Samotné kolky a poplatky sú jedna vec, ale všetka tá réžia vybavovania okolo sa rozrástla na peknú sumu. Museli niekoľkokrát cestovať na úrady mimo jeho rodného mesta, každý úrad si za svoju pečiatku na potrebnom dokumente vypýtal svoj poplatok.
Najdrahšie ho ale vyšlo získať potrebnú pečiatku od vlády domovskej krajiny jeho vyvolenej. Zaslanie dokumentov tam a späť stálo 280 EUR. No manželov priateľ mal tú smolu, že prvá zásielka sa kvôli záplavám v domovskej krajine stratila – tak ju chudák musel celú ešte raz poslať a samozrejme zaplatiť.
Rada na záver
Aby som nezabudla... Veľmi dôležitá informácia, ktorú treba mať pri vybavovaní trvalého pobytu cudzinca na pamäti, je povinnosť mať uzatvorené zdravotné poistenie pre cudzincov do 3 dní od doručenia schváleného povolenia na pobyt policajným zborom. Takú vec si určite netreba nechať na poslednú chvíľu. Našťastie v dnešnej dobe internetu by ani v takom prípade nemal byť problém niečo narýchlo vybaviť.
Už sa teším ako všetky tieto informácie zdelím mojej kamarátke Svitlane. Možno sa dozviem aj ďalšie detaily o jej romantickom vzťahu...
Komentáre
Celkom 0 kometárov