Karolínin blogLetom karolíniným svetom

Naučili sme sa, ako sa starať o inkontinentného člena rodiny

Publikované 24.01.2018 v 18:53 v kategórii Zdravie a rodina, prečítané: 123x

Tento rok bol pre nás s manželom náročný. Po tom, čo sme si obaja našli našu vysnívanú prácu a začali sa im naplno venovať sa stalo niečo nečakané. Zdravotné problémy v našej rodine nie sú bežné a každý sa teší zdraviu. Aj starší členovia sú na svoj vek v dokonalej kondícii. To sa ale zmenilo, keď manželovej mame, ktorá je už na dôchodku zistili silnú infekciu močových ciest.

U mnohých je to dôsledok prechladnutia, bolo tomu tak aj v jej prípade, keďže celý život pracovala vonku. Teraz sa jej to vypomstilo a tento problém si vyžadoval operačný zákrok. Po tomto zákroku ostala pár dní v nemocnici, po ktorých sa ale opäť vrátila domov. Usúdili sme, že sama ostať nemôže, a tak sme sa rozhodli vziať si ju na pár dní k nám.


Jej pobyt u nás sa predĺžil

Z pár dní sa stali týždne a neskôr aj mesiace. Dôvodom však nebola svokrina pohodlnosť ostať u nás, naopak manželova mama sa na dôchodku naplno venovala vnúčatám a jej druhej najväčšej láske– záhradke. Trávila tam takmer celý svoj voľný čas, takže domov sa zaiste vrátiť túžila. Dôvodom jej ďalšej starostlivosti bol iný problém, inkontinencia.


Po takejto operácii to je bežné

Po takýchto zákrokoch, akým bola aj operácia močového mechúra je to bežné. Keďže manželova mama je aj vo vyššom veku, únik moču sa u nej začal objavovať. Vekom totiž svalstvo ochabuje a mechúr už nedokáže udržať moč. Neboli sme na to pripravení, no nedali sme sa.


Menšie stavebné úpravy pre svokru

Pri takýchto chúlostivých problémoch je dôležité, aby sa pacient necítil zle, nekomfortne. Cíti sa zahanbený, no vy s ním musíte zaobchádzať opatrne. Ako prvá som sa začala vzdelávať v tom, ako sa o inkontinentného člena rodiny treba postarať.

Keďže bývame v dome, nebol problém v tom, aby sme mali nedostatok priestoru, no isté stavebné úpravy sme vykonať museli. Dočítala som sa, že pri starostlivosti o inkontinentného seniora je dôležité, aby ste mu zabezpečili bezbariérový prístup k wc a takisto, aby ste odstránili akékoľvek prekážky. To znamená zvýšili sme sedadlo na wc, dostavali sme tam madlá, a čo je najdôležitejšie svokre sme vyčlenili izbu, ktorá je najbližšie k záchodu. Pre niekoho sú to možno banality, ale prvoradé naozaj je, aby ste posúdili podmienky prostredia, ktoré by nemali sťažovať prístup na wc. Po týchto menších úpravách sa svokra cítila aspoň trochu istejšie.


Aj mierna inkontinencia si vyžaduje starostlivosť

Začala som sa zaujímať aj o to, aké druhy úniku moču existujú. Manželova mama nebola najhorší prípad, trpela miernou inkontinenciou, a teda nebolo potrebné, aby sme jej k posteli dávali misy, alebo aby sme ju museli kontrolovať ako dieťa. Avšak poistili sme sa a do postele sme jej nakúpili jednorazové podložky. Svokra sa necítila zahanbene, keďže sme to vnímali len ako obyčajnú podložku, keďže manželova mama po operácii strávila v posteli dlhšiu dobu.


Aj psychika utrpela

Manželova mama bola veľmi činná osoba, s veľmi dobrou pamäťou a vedela sa o seba postarať. Po operácii sa jej pohyb mierne obmedzil, no aj tak sa čosi zmenilo. Psychicky sa svokra po operácii zmenila, k horšiemu. Po tom, čo sa u nej objavili úniky moču, zmenila správanie a nekomunikovala s nami. Pripisovali sme to samozrejme chúlostivému problému, ktorý ju zastihol. Aj napriek jej odmietavým postojom sme k nej pristupovali s úctou, úsmevom a dennodennou opaterou. Priznávam, že občas už sme obaja mali nervy na krajíčku, no vždy som si uvedomila, že tak ako sa ona o nás starala doteraz, je čas, aby sme jej starostlivosť opätovali.

K seniorom, ktorých postihne inkontinencia je dôležité pristupovať opatrne. Nie každý si pripustí, že trpí inkontinenciou a na každého to vplýva inak.

Svokra na istý čas obmedzila aj kontakty s kamarátkami, s ktorými sa dovtedy stretávala často. Nebavilo ju nič, okrem ležania v posteli. Toto obdobie bolo pre nás všetkých kritické, no myslím, že sme ho všetci prekonali spoločne a svokra zanedlho zistila, že sa s ňou dá popasovať bez toho, aby sa uzatvárala do seba.


Spodné prádlo, ktoré sa nelíši od tých bežných

K liečbe a starostlivosti o ňu nám určite pomohli aj pomôcky, ktoré sú určené špeciálne pre seniorov. Mierna inkontinencia si nevyžaduje neustále nosenie vložiek alebo plienok, no svokre som zakúpila produkt, s ktorým sa cítila pohodlne a zabudla, že ju trápi únik moču. Išlo o ochranné spodné prádlo pre ženy – tena lady pants, ktoré vyzeralo presne ako akákoľvek iná spodná bielizeň. Navonok sa od iných nelíšilo, no obsahovalo absorpčnú plochu, ktorá riešila problém s únikom moču. Svokra sa cítila komfortne a zároveň v suchu.


Problém, ktorý môže postihnúť aj mňa

V súčasnosti existuje niekoľko produktov, ktoré výrazne pomáhajú zlepšiť kvalitu bežného života práve u takých ľudí, ktorí trpia inkontinenciou. Na internete som si sama vyhľadala, čo som potrebovala a v lekárni vám takisto radi pomôžu. Dôležitý je ale prístup, ktorý musí byť starostlivý, no priateľský a s úsmevom. Predsa len išlo o chúlostivý problém, ktorý môže niekedy postihnúť aj nás s manželom.


Naučili sme sa viac, ako sme predpokladali

Vďaka tejto starostlivosti o manželovu mamu sme sa mnohému priučili. Nielen, čo vlastne inkontinencia je, ako sa dá liečiť, a aké druhy poznáme, ale hlavne, ako pristupovať k členovi rodiny, ktorého trápi chúlostivý problém.

Dnes je svokra doma, vo svojej záhradke a aj keď sa u nej únik moču ešte občas objaví, sama vie, že obmedziť kontakty s blízkymi, či ostávať sama doma nie je riešením. Preto aj naďalej používa ochrannú spodnú bielizeň a cíti sa sebaisto a v bezpečí.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?