Karolínin blogLetom karolíniným svetom

Operácia sivého zákalu je rýchly a bezbolestný zákrok

Publikované 03.07.2018 v 00:00 v kategórii Zdravie a rodina, prečítané: 34x

Diagnóz týkajúcich sa našich očí je viac než dosť. Niektoré sú naozaj zriedkavé, no značná časť z nich sa neustále vyskytuje v hojnej miere, a preto sa im musí venovať zo strany medicínskych odborníkov náležitá pozornosť. Ide predovšetkým o to, aby sa buď zmiernili ich príznaky na minimum, alebo sa rovno odstránili, čo je priam ideálny prípad.

Medzi tie veľmi dobre liečiteľné očné diagnózy patrí aj takzvaný šedý zákal, alebo oficiálne sivý čo je mimoriadne časté ochorenie v ľudskej populácii. Tento jeho častý výskyt úzko súvisí so zvyšujúcim sa vekom, a tak vyše polovica seniorov nad šesťdesiat rokov trpí týmto ochorením. No a jedincov po sedemdesiatke bez sivého zákalu by ste hľadali len veľmi ťažko. O tom, že sivý zákal je na špici očných ochorení hovorí aj hojný počet operácií ročne na celom svete.


Aby sme si ale ozrejmili o čo vlastne ide. Časť oka, pomenovaná ako šošovka, ktorá je pôvodne číra, priehľadná, sa pod vplyvom rôznych príčin od istého veku začína postupne zakaľovať až do sivého odtieňa. Tým pádom sa nemá ako dostať obraz predmetu nachádzajúci sa pred nami, na zadnú časť oka, sietnicu. Ani keby ste jednoducho v miestnosti stiahli tú starú šedú roletu. To azda najlepšie ilustruje vzniknutý problém.


Jediným východiskom z núdze je operácia

Pochopiteľne, k trvalému zakaleniu nedochádza okamžite. A tak môže človek postihnutý sivým zákalom pociťovať zmenu zrakovej ostrosti sprevádzanú občasným zahmlievaním, ďalej zhoršujúcou sa krátkozrakosťou a navyše dochádza k deficitu vnímanie ostrosti farieb, ktoré sa tým javia akoby vyblednuté. Pomerne častým javom u pacientov je aj zníženie citlivosti na ostré slnečné lúče.


Preto akonáhle človek pocíti jednu z týchto uvedených ťažkostí, mal by okamžite vyhľadať odborníka, očného špecialistu, aby sa tak vylúčila, alebo potvrdila existencia sivého zákalu. Toto odporúčanie je namieste, pretože včasné podchytenie tejto diagnózy môže zabrániť dosiahnutiu posledného štádia sivého zákalu a tým je absolútna strata zraku, čiže slepota. Totiž sivý zákal sa nedá na rozdiel od zeleného zákalu medikamentózne liečiť, musí sa iba vyoperovať. A čím skôr k operácii dôjde, tým sú pre pacienta lepšie vyhliadky na úplné uzdravenie.


Klasika alebo laser, vyberte si, máte na výber

Keby sme mali podrobnejšie opísať ako prebieha taká operácia sivého zákalu, tak musíme začať až od predoperačnej prípravy, v rámci ktorej pacientovi odborníci zmerajú všetky potrebné parametre. Vnútroočný tlak, zakrivenie a hrúbku šošovky, optickú mohutnosť novej umelej šošovky a mnohé iné. Následne pacienta pošlú na rôzne interné oddelenia, aby sa mohol lekársky tím vyhnúť prípadným komplikáciám.


Podľa nameraných hodnôt a interných vyšetrení určí operatér aký spôsobom, akou metódou bude pacientovi odobratá pôvodná šošovka. Buď sa použije stará dobrá klasika, fakoemulzifikácia, kedy prostredníctvom mikrorezu operačný tím otvorí šošovku a rozdelí ju na menšie časti. Tie sa následne pomocou utrazvukovej kanyly odsajú.


Alebo príde na rad modernejšia metóda fento katarakta. Vtedy sa za pomoci laseru šošovka rozdelí na jednotlivé fragmenty a až potom sa vytvorí rez, cez ktoré sa odstránia. Vo všeobecnosti však možno povedať, že operácia metódou femto katarakta je efektívnejšia, presnejšia a k pacientovmu oku šetrnejšia.


A aby sme nezabudli, umiestnenie novej šošovky pri oboch metódach je už iba úplná hračka. Napriek tomu, že ide o akoby cudzí materiál, veľmi rýchlo sa v oku udomácni a aj vďaka tomu trvá pacientova rekonvalescencia iba chvíľu.


So sivým zákalom máme skusenosti aj u nás v rodine

Svoje o sivom zákale by vedel porozprávať aj môj otec. Keďže je už nejaký ten čas v seniorskom veku, v poslednej dobe začalo ho trápiť zhoršené videnie, prejavujúce sa spomínanými príznakmi. Rýchlym prieskumom informácií sme došli k záveru, že otec trpí ukážkovým sivým zákalom a je treba urýchlene s tým niečo robiť. Nájsť očnú ambulanciu v Bratislave nebol problém. Oslovili sme špecialistov a tí nám vysvetlil podrobne ako rýchlo a efektívne zjednať nápravu.


Behom krátkej doby bol otec objednaný na vstupný pohovor na očnú kliniku za účelom, ktorý sme spomínali a následne bol odoslaný na potrebné interné vyšetrenia. Keďže tie prebehli viac než uspokojivo, za krátky čas už ležal na operačnom stole a v priebehu času asi troch týždňov mu boli vyoperované obe pôvodné šošovky a nahradené novými umelými. Po krátkej dobe rekonvalescencie bol výsledok neporovnateľný s predchádzajúcim stavom. Po neostrom a zahmlenom videní nebolo ani chýru ani slychu. A navyše, ani stopa po akejkoľvek bolesti, napriek tomu, že operačný zákrok bol vykonaný iba v lokálnej anestéze.


Takže ako vidíte, vlastne čítate, otec je žiarivým príkladom toho, že operácia sivého zákalu, ak sa podchytí okamžite, je účinná a maximálne bezpečná. Aj vďaka nej sa mnohí pacienti po nej cítia ako znovuzrodení.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?