Karolínin blogLetom karolíniným svetom

Pomoc, musíme kúpiť čerpadlo!

Publikované 16.11.2017 v 21:07 v kategórii Rodinný dom a záhrada, prečítané: 76x

Keď sme si pred dvoma rokmi postavili rodinný domček na rovnakej ulici, ako majú moji rodičia, uvedomili sme si, ako nám chýbalo mať vlastnú terasu a ten pokoj, čo prináša vlastná záhrada. Len tak si sadnúť na stoličku a pozerať sa na zelený trávnik nás bavilo prvé mesiace, no potom sme sa zhodli, že v tej záhrade niečo chýba.

Veľa návštev sa nás pýtalo, či nechceme mať záhradný bazén alebo tenisový kurt, keďže náš pozemok bol veľmi veľký. Rozhodne tenisový kurt nie a bazén majú moji rodičia pár domov od nás, tak načo by sme ho stavali my? Chceli sme však niečo jedinečné, a tak sme sa rozhodli pre záhradné jazierko.


Výstavba jazierka

Po našom rozhodnutí nechať si postaviť záhradné jazierko v záhrade sme si pozbierali na internete informácie a kontaktovali sme jedného z najlepších predajcov. Po osobnom stretnutí a bezplatnom 3D návrhu sme odišli spokojní a plní očakávania. Cenová ponuka bola vyhovujúca a spĺňala náš rozpočet a dohodnutý termín na prípravu pozemku bol naplánovaný na ďalší týždeň. Výhodou bolo, že firma nám osobne pripravila pozemok a zabezpečila výstavbu jazierka. My sme sa nemuseli s ničím trápiť a všetko bolo zariadené. Do konca ďalšieho týždňa sme mali krásne veľké jazierko v záhrade. Dokonca aj rybky sme si vybrali priamo v tejto firme a v rámci ceny nás aj zaučili, ako sa o ne máme starať. Peknú inšpiráciu, ako by mala vyzerať moja záhrada som našla v tomto článku. Všetko išlo ako po masle až doteraz.


Prvé problémy

Pred asi týždňom sme si s manželom všimli, že s naším jazierkom nie je niečo v poriadku. Kamene pri krajoch začali viac zelenieť a voda bola kalná. Manžel skúsil vybrať filter z filtračného zariadenia, no ten bol pomerne čistý. Ako sme si však všimli, zariadenie horšie pracovalo. Keďže môžeme spoločnosť NUMA, s. r. o., skontaktovať kedykoľvek na bezplatnú konzultáciu, situáciu vyhodnotili ako pokazené čerpadlo. V rámci záručného servisu nám technik prišiel čerpadlo skontrolovať a usúdil, že sa bude musieť vymeniť. Nastala však otázka, či za rovnaké alebo iný druh. Keďže sme s manželom rozmýšľali o kúpe fontány do jazierka, rozhodli sme sa pre výkonnejšie nové jazierkové čerpadlo. Technik nám začal vysvetľovať, aké máme na výber, a my sme sa nevedeli rozhodnúť, ktoré je lepšie.


To správne čerpadlo

Medzi produktmi spoločnosti NUMA, s. r. o., sa nachádza mnoho značiek čerpadiel. Medzi nimi sme si mohli vybrať spomedzi obehových, ponorných či dokonca solárnych čerpadiel. Keďže naše jazierko patrí k tým stredným, zvolil nám technik výkon približne medzi 17 000 litrov až 26 000 litrov. Taktiež podmienkou pre nás bolo mať čerpadlo pre chod vo vode. Na výber sme mali približne 5 kusov. Čerpadlá AOSE nám boli predstavené ako vysokokvalitné čerpadlá, ktoré majú nemecký pôvod. Výrobca na väčšinu čerpadiel ponúka až 5-ročnú záruku, čo predstavuje konkurenčnú výhodu oproti ostatným. Výkony týchto čerpadiel sú v rôznom rozpätí a napríklad také čerpadlo Aquamax Eco 17500 dokáže veľkou čistiacou silou prečerpať vodu cez filtračné zariadenie. Je malé, a preto sa dá dokonalo schovať v jazierku. Aj svojou cenou patrí k výhodnej kúpe.

Od tejto spoločnosti nás zaujalo aj EKO čerpadlo Aquamax Eco Expert 26000, ktoré je trochu väčšej veľkosti, no stále v norme, ale ponúka dokonalú čistiacu schopnosť. Dokáže zachytiť nečistoty veľkosti iba 11 mm. Za veľkú výhodu pri tomto čerpadle považujeme možnosť využívania aj pri mrazoch a hlavne až 30 % úsporu energie pri používaní.

Bolo nám ponúkané aj čerpadlo, ktoré obsahuje duálne nasávanie, čo znamená, že by sme si ho mohli pripojiť aj k externému prítoku skimra alebo externému saciemu košu. Navrhnutý z tejto kategórie nám bol Aquamax Eco Premium 20000, ktorý má výborné vlastnosti a zároveň šetrí energiu.

Spomedzi ďalších energeticky úsporných čerpadiel nás veľmi oslovilo čerpadlo AQUAFORTE O-20000 Plus, ktoré sa vyznačuje nízkou hlučnosťou a hlavne je schopné nasávať vodu aj pre fontánu v jazierku. Ako veľké pozitívum sme tiež hodnotili nasávaciu schopnosť, ktorá pohltí nečistoty veľkosti iba 6 mm. Taktiež nás veľmi zaujala cena tohto zariadenia a vedeli sme, že máme asi víťaza.

Ďalším nemeckým čerpadlom, ktoré nás malo osloviť, bolo čerpadlo FIAP AQUA ACTIVE 20000. Takéto čerpadlo dokáže šetriť energiu až do 40 % a ďalšou výhodou je duálne nasávanie. Presne táto ponuka nás trochu zneistila a vrátili sme sa k našej nerozhodnej situácii. Tak isto nás zneistili aj ďalšie čerpadlá ako Messner Eco X-2 20000, Pontec PondoMax Eco 17000 či nám najlacnejšie ponúknuté čerpadlo Hailea H-20000.

Informácií o týchto čerpadlách bolo mnoho a hlavne bolo ťažké si ich zapamätať. Technik nám odporučil ešte mnoho iných druhov, ktoré sme si zapísali a pozreli na ich internetovej stránke www.numa.sk. Technikovi sme mali zavolať na ďalší deň, ktoré čerpadlo nám má zakúpiť alebo objednať a následne nám ho prišiel nainštalovať. A ktoré sme si vybrali? Predsa len nás najviac oslovilo FIAP AQUA ACTIVE 20000.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?