Karolínin blogLetom karolíniným svetom

S LTE internetom sa stane selfiemaniakom každý

Publikované 24.07.2018 v 12:45 v kategórii Technika v domácnosti, prečítané: 10x

Dnes sa na fotografa hrá už pomaly každý, kto má smartfón a mobilný internet. Moje kamarátky neustále vešajú na sociálne siete zábery zo svojho každodenného života. Ešte donedávna som ich vôbec nechápala – s technológiami sa príliš nekamarátim a v kabelke som nosila iba starý smartfón, na ktorom sa internet ledva rozbehne. Všetko sa však zmenilo, keď som si kúpila nový mobil, ktorý má LTE pripojenie.

Neviem ako vy, ale ja si pamätám aj dobu bez mobilov. Keď som chcela zavolať niektorú z kamarátok von, musela som jej ísť domov zazvoniť. Na fotky sme mali lacné plastové fotoaparáty na film, ktoré fotili mizerne – drahšie zrkadlovky mali len profesionálni fotografi.


Svoj prvý mobil som si kúpila v akcii „na paušál“, keď som mala 18 rokov. Zvládal dve funkcie, telefonovanie a posielanie SMS správ. Pardón, ešte ukazoval aktuálny čas, budík sa však na ňom už nedal nastaviť.


Progresívny pokrok v rámci technológií

Viazanosť paušálov bola dva roky, takže som si každé dva roky kúpila nový model. Postupne ako išla technika dopredu, objavovali sa prvé farebné displeje a s nimi aj myšlienka, že ak vie mobil zobrazovať grafiku a obrázky, mohol by obrázky tiež zachytávať.


S touto myšlienkou prišli na trh prvé foťáky pripojiteľné k mobilom a neskôr prvé mobily, ktoré mali fotoaparát zabudovaný. Na seriózne fotenie to nebolo, ale i tak išlo o revolúciu. Na momentky z párty alebo výletov som totiž nemusela mať so sebou foťák, stačilo vytiahnuť mobil.


Za posledný rok som si ale začala všímať, že veľa z mojich kamarátok sa hrá na fotografky afoodblogerky, keď každý týždeň pridávajú kvantá fotiek zo svojho života na sociálne siete. Zdalo sa mi veľmi povrchné visieť celý deň na internete. Potom ale prišiel opäť čas, keď sa môjmu paušálu skončila viazanosť a ja som si mohla vybrať nový mobil.


Ponúkli mi smartfón a k paušáluLTE internet pripojenie zdarma. Vôbec som nevedela, čo tá skratka znamená, ale vraj to je veľmi rýchly mobilný internet. Tak som si povedala, že to možno vyskúšam.


Moje prvé kroky namobilnom internete viedli na facebook a jeho messenger. Už som nemusela sedieť za počítačom, keď som si chcela písať s kamarátkami. Mobil mal tiež veľmi dobrý fotoaparát s vysokým rozlíšením, ale fotky boli veľmi veľké. Našťastie, LTE internet bol rýchly a nahratie fotky bola otázka dvoch sekúnd.


Postupne som sa prichytila, ako fotím viac a viac. Nielen oslavy či vzácne príležitosti, ale aj každodenné okamihy s mojimi deťmi, momentky s kamoškami na káve a rôzne objekty, ktoré ma vonku zaujmú. A potom to prišlo – objavila som instagram, tú mekku všetkých nádejných mobilných fotomaniačok a fotomaniakov.


Jedna “selfie” nikdy nestačí

Množstvo farebných filtrov dokázalo povýšiť aj obyčajné, všedné zábery na oku lahodiaci vizuálny zážitok. Fotím však aj cez niektoré iné aplikácie, ktoré dokážu fotky vhodne upraviť nielen za pomoci farebných filtrov, ale aj iných funkcií.


Keďže rada varím a myslím si, že varím moderne a chutne, začala som dbať aj na estetickú stránku, t.j. aranžovať jedlá a fotiť si ich, aby vyzerali čo najlepšie. Predbieham sa s kamarátkami, ktorá jedlo naservíruje čo najkrajšie. Dokonca som sa prihlásila aj do niekoľkých amatérskych fotosúťaží pre foodblogerky.


Toto však môžem robiť len občas, keďže deti aj manžel túto moju záľubu a s ňou spojené studené jedlo až tak netolerujú. Na druhej strane by mali byť radi, keďže sa postupne zdokonaľujem vo varení – väčšinou totiž krajšie jedlo aj viac chutí.


Okrem fotenia aj video

Okrem fotenia majú dnešné mobily ešte jednu dobrú vlastnosť – natáčajú pekné a kvalitné video. Keď ideme s rodinkou na výlet, nemusíme brať kameru alebo ťažší foťák. Mobil ich úplne zastúpi. Z internetu som si stiahla appky na jednoduché úpravy a strihanie videí, takže ich vôbec nemusím nahrávať do počítača.


Ak sa nejaké zábery nepodaria, jednoducho ich priamo v mobile vystrihnem. Sem-tam pridám nejaké zaujímavé titulky. LTE pripojenie na mobilný internet funguje skvele a nahrať aj dlhšie video na facebook priamo z „miesta činu“ je záležitosťou pár minút.


Na facebooku je dokonca možné vysielať video aj naživo. Občas to využijem, keď chcem kamarátkam alebo rodine ukázať pár záberov z dovolenky alebo turistiky, aby ľutovali, že nešli s nami.


Naposledy som sa ale pristihla, ako čoraz viac používam na mobile prednú kameru. Keďže vývoj ide postupne dopredu, predné kamery (alebo, ak chcete, foťáky) na mobiloch robia už také kvalitné zábery ako kedysi tie zadné. Ten môj ich má dokonca dve a vraj vďaka tomu robí ešte lepšie fotky.


Najprv mi to pripadalo trápne, fotiť sama seba. Ale raz v kúpeľni prišla vhodná chvíľa a stlačila som spúšť. Odvtedy som sa fotila stále častejšie a zrazu si robím selfie pri každej zaujímavej príležitosti.


To, čo mi ešte donedávna pripadalo trápne, som zrazu sama robila. Preboha, asi som aj japodľahla selfiemánii!

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?