Karolínin blogLetom karolíniným svetom

Starajme sa o seba lepšie! Správna hygiena súvisí aj s čistotou našej kúpeľne.

Publikované 03.05.2017 v 07:12 v kategórii Bývanie a domácnosť, prečítané: 138x

Plne vybavená a čistá kúpeľňa je súčasťou pohodlia vášho domova. Práve v kúpeľni sa totiž združuje najviac nebezpečných baktérií, ktoré sú príčinou rôznych kožných ochorení. Tým najnebezpečnejším prenášačom sú sprchy, uteráky či župany.

Keď sa povie dokonalý uterák, pravdepodobne si predstavíte najjemnejší materiál mäkučký na dotyk. Nie každý príjemný materiál však so sebou prináša aj kvalitu. Asi najhorším možným variantom je, keď sa po vyutieraní novou jemnou osuškou stále cítite mokrí. Preto je dôležité pri kúpe uterákov sledovať niekoľko faktorov vplývajúcich na kvalitu.


Savosť

Táto vlastnosť by pri uteráku mala byť úplnou samozrejmosťou, bohužiaľ, tomu tak vždy nie je. Správnu savosť zaručujú práve dlhšie vlákna uterákov, tzv. huňaté uteráky. Ak tieto uteráky nie sú vyrobené zo skutočne kvalitnej bavlny, veľmi ľahko sa pri praní opotrebujú a z huňatého hrejivého uteráka sa už po pár praniach stane vyťahaná handra. Z hľadiska absorpcie vody sú veľmi dobrou voľbou kvalitné froté osušky a uteráky, ktoré sú vyrábané z kvalitnej bavlnenej priadze.


Gramáž

Hmotnosť prezrádza kvalitu! V prípade osušiek by ste tento údaj určite nemali podceňovať, či už sa jedná o bavlnený alebo froté uterák, hmotnosť by mala začínať pri 450-tich gramoch. Ak na osuške nenájdete hmotnosť, poproste v predajni o radu. Ak výrobca číslo neuverejnil, s najväčšou pravdepodobnosťou ste narazili na materiál s polovičnou hodnotou, ktorý nie je kvalitou, ktorú hľadáte.


Tvar

Kvalitná osuška by si aj po druhom praní mala zachovať svoj tvar a mäkkosť. Ako ju však na oko spoznáte? Vyberajte si uteráky s pevným okrajom a pri výbere hľaďte i na vlákna uteráku. Je dosť huňatý? Sú vlákna husté, rovnako dlhé a nenarušené? Vlákna správnej osušky by mali byť husté a utkané rovnomerne.


Zloženie

Z každej strany počujete, že zárukou kvality je zloženie zo stopercentnej bavlny? Pri výrobe osušky je použitie vysokokvalitnej bavlny skutočne dôležité, nie každý dobrý uterák však musí byť zložený výhradne z bavlny. Jedným z moderných a vhodných riešení sú froté uteráky zložené z bavlny kombinovanej s bambusovým vláknom. Vďaka bambusovému materiálu sú froté osušky veľmi odolné voči baktériám, či zápachu a zároveň sú vysoko savé.


Ako si vybrať župan?

Materiál

Výber materiálu záleží len na vás. Máte radi chladivý kĺzavý satén alebo sa radšej zohrejete v huňatom froté župane? Každý z materiálov má svoje výhody a nevýhody.


Satén – najväčšou nevýhodou materiálu je okrem chladivého efektu náročné pranie, saténové pohodlné župany totiž nie je vhodné prať v práčke, ale prácne v rukách.


Zamat – pred praním zamatového županu je veľmi dôležité prečítať si inštrukcie na visačke. Niektoré typy zamatových županov totiž nie je vhodné prať v práčke, iné by ste zase mali sušiť výhradne v sušičke. Každopádne župan z tohto materiálu nikdy nežehlite, porušili by ste tým tkanivo.


Bavlna – to najjednoduchšie riešenie či už pôjde o pranie alebo sušenie. Navyše vás v zimných dňoch zahreje a ochráni najlepšie zo všetkých materiálov.


Polyester – vzhľadom veľmi podobný bavlne, tento materiál môžete pokojne oprať aj v teplej vode.

Pre starostlivosť o vašu pokožku je jednou z najlepších kombinácií spojenie bambusového vlákna a bavlny, keďže zloženie z bambusu je vzdušné a poskytuje preto ochranu pred šírením baktérií, navyše bavlna vám zaručí rýchle vstrebanie vody.


Prostredie

Pri výbere županu by ste mali najmä myslieť na to, kde ho chcete využívať. Potrebujete župan vhodný na plaváreň alebo do wellnessu? Budete ho používať viac vo vlhkom prostredí alebo vám bude slúžiť na zahriatie pri rannej káve a tlači? V príliš vlhkom prostredí nie je vhodný hustý bavlnený župan, keďže vlhkosť prostredia sťaží vstrebávanie vody. Pre vlhšie podnebie (napr. keď v kúpelni nemáte sprchové závesy do kúpeľne) sú vhodné tenšie župany vyrobené z ľahšej tkaniny. Naopak v chladnejšom priestore zvoľte huňatý celobavlnený alebo froté župan, ktorý zahreje.


Dĺžka

Zvyčajná dĺžka županu je po kolená, čím je župan vhodný na zimné obdobie, kedy dostatočne zahreje, zároveň však nie je ťažobou ani v teplejších mesiacoch. Letné župany spoznáte podľa tenkého tkaniva a nižšej gramáži. Prekvapiť vás môžu tzv. unisex župany, keďže sú vyrábané na priemernú výšku a na vyšších mužoch môžu pôsobiť smiešne.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?