Karolínin blogLetom karolíniným svetom

Zariadenie detskej izby pre dcérku bola výzva. Ako som ju zvládla?

Publikované 10.11.2016 v 17:19 v kategórii Bývanie a domácnosť, prečítané: 278x

Vytvoriť pre dieťa bezpečné miesto, kde sa môže hrať, spať a vymýšľať ďalšie nezbedníctva, bola náročnejšia úloha, než som si pôvodne myslela. Problém nebol v malom výbere, ale v snahe vybudovať našej princeznej to ideálne kráľovstvo hodné rozprávky. Nakoniec sa mi to s pomocou samotnej dcérky podarilo.

Zariadenie detskej izby, farby, vzory tapiet, to všetko sa odráža na psychickom vývine našich detí. Presne takéto vety som si nervózne čítala posledné týždne v snahe nájsť na webe rady a inšpirácie pri zariaďovaní novej detskej izby pre dcérku.

S rodinou sme sa totiž konečne sťahovali z miniatúrneho bytu v paneláku do nového a hlavne priestranného rodinného domu. A ako správna mama, najviac som sa trápila nad myšlienkou, ako zariadiť dcérke jej pomerne veľkú detskú izbu. Ako vytvoriť to čarovné, no zároveň bezpečné miesto na zábavu, učenie a oddych?


Kvalitný, bezpečný i funkčný nábytok

V prvom rade bolo dôležité rozhodnúť sa, aké zariadenie a nábytok do izby vybrať, dnes nie je problém nájsť zostavy a komplety od výmyslu sveta. Napokon sme sa s manželom rozhodli investovať do naozaj kvalitnej postele a skríň, ktoré možno neladili so súčasnými trendmi, no vedela som, že nakúpené kusy vydržia nejeden nápor detskej “nevinnej” zábavy a zároveň sú na sto percent bezpečné. Veď kreatívne sa môžem vyblázniť pri zvyšnom nábytku a doplnkoch.

Detská izba disponovala veľkým oknom s výhľadom do záhrady, posteľ som preto umiestnila priamo oproti oknu. Z hviezdičiek na večernej oblohe mala dcérka neskutočnú radosť. Plusom bolo, že miestnosť je orientovaná na západ, nebála som sa teda, že jej pri spaní v ranných hodinách bude prekážať vychádzajúce slnko.

Nad skrine môj manžel namontoval jednoduché poličky, ktoré ponúkali veľa úložného priestoru. Kto raz býval v malom byte v paneláku pochopí moju neskutočnú radosť pri vedomí, že odteraz mám kde ukladať hromadiace sa detské oblečenie a veci.


Dcérka v úlohe rozhodcu

Na webe som našla množstvo inšpirácií, ako majú vyzerať detské izby pre dievčatá, no keďže dcérka nedávno oslávila štvrté narodeniny, rozhodla som sa ju do tejto neľahkej výzvy zapojiť. Bolo pre mňa nesmierne dôležité, aby sa v izbe cítila dobre. Veď nakoniec ona tu bude tráviť najviac času.

Izbu sme sa nakoniec rozhodli ladiť do modrej a ružovej farby. Po jednoznačnom výbere farieb som sa vrhla na výber interiérových doplnkov a dekorácií. Netušila som, koľko rôznych vecí sa dá dnes už a u nás bez problémov zohnať a ešte aj za prijateľné ceny. To moje dieťa je ale šťastný tvor! Ja ako malá som veru nemala na výber… Všetky detské izby vyzerali rovnako. Nevedela som si v jej veku ani predstaviť, že by som mohla mať v izbe posteľ v tvare lode či auta.

Dcérka je na svoj vek vyspelá, vôbec ma neprekvapilo, keď mi rozhodne vedela odpovedať na otázky, čo sa jej páči a čo by chcela mať vo svojej izbičke. Nepochybovala som, že spolu vytvoríme to čarovné miesto, akoby vystrihnuté z rozprávky.


Naša ratolesť v úlohe maliara

Čoho som sa obávala asi najviac bola dcérkina vášeň pre maľovanie s heslom „bez pastelky ani vycikať“. Steny v našom byte boli toho jasným dôkazom. Aj v tomto prípade som sa presvedčila, že doba od môjho detstva pokročila. Do izby sme totiž na jednu stenu zaobstarali samolepiaciu vinylovú tabuľu. Áno, aj také čosi sa dá dnes už bez problém zohnať.

Takto si mohla naša šikovná princezná farebnými kriedami kresliť bez obmedzenia. Navyše sa vďaka modernej vychytávke dcérka začala pomaly učiť písať. Tomu sa hovorí zabiť dve muchy jednou ranou!

Veľké rozmery detskej izby nám dovoľovali zaobstarať do stredu miestnosti stolík s dvoma chutnými stoličkami, ktoré poslúžia nielen na maľovanie, ale i na imaginárne rozhovory s obľúbenými plyšákmi.

Veľkú radosť som mala najmä z miniatúrnej kuchynskej zostavy v ružovej farbe s množstvom detailov. Dcérka sa vždy priplichtí, keď niečo pečiem alebo varím a tak zmenšená verzia kuchyne bola pre ňu ako stvorená. Veľkou výhodou bola jej váha, poľahky som ju mohla preniesť do kuchyne a malá kuchárka mohla som mnou naraz vypekať rôzne dobroty.


Sovička dokonca aj na koberci

Ďalšou veľkou láskou mojej dcéry boli zvieratká. Zabudnite však na medvedíky alebo zajačiky. Dcérka bola blázon do sovičiek. Nájsť posteľné obliečky so sovou problém nebol, čo ma však potrápilo bola dcérkina túžba mať toto zvieratko aj na závesoch. Keď už som myslela, že porazene rezignujem a na okná pôjdu obyčajné závesy, našla som na jednom eshope nielen závesy, ale dokonca aj krásny slabomodrý koberček so sovou v stredu. Doplnky do detskej izby s touto témou boli nakoniec kompletné!

Už som spomínala, že máme doma talent na kreslenie, najvydarenejšie dcérine výtvory som sa rozhodla zarámovať a popri fotografiách ich povešať na stenu. O tomto nápade som jej však nepovedala a nedočkavo som čakala na jej výraz, keď ich prvýkrát sama uvidí. Vedela som, že bude nadšená.


Mysleli sme dopredu

Aj napriek tomu, že dcéra ešte nechodí do školy, s manželom sme do detskej izby zaobstarali aj písací stolík. Raz darmo, ani sa nenazdáme a bude ho nevyhnutne potrebovať. Čo ma nesmierne potešilo, bol obrovský výber osvetlenia a lámp. Zakúpili sme viaceré LED dekoračné lampy. Nevedeli sme si totiž v predajni z toľkého množstva vybrať.

Na písací stolík sme umiestnili lampu v tvare glóbusu, pri postieľku na nočný stolík zase v tvare veľkej hviezdy. Samozrejme, dcérku som do izby pustila až vtedy, kým nebola kompletná. Chcela som, aby zažila skvelé prekvapenie.

Môžem spokojne vyhlásiť, že sa nám to skutočne aj podarilo. Tie iskričky šťastia v jej očiach boli jasným znakom toho, že presne takto si svoje kráľovstvo vysnívala. Priznám sa, dcérke som toto zázračné miesto snov a hier začala závidieť.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?